EÚ je za ďalšie rokovania o Kosove

Európska únia vyzýva Srbsko a Kosovo k novým rozhovorom o budúcom štatúte srbskej provincie potom, čo sa pre rezolúciu OSN nepodarilo získať súhlas Ruska. EÚ aj USA sa snažia predísť jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova.

Krátka správa

Európski ministri zahraničných vecí apelovali na Belehrad a Prištinu, aby „pristúpili aktívne a seriózne“ k rokovaciemu procesu, ktorý by mal pokračovať ďalších 120 dní. Ministri prehlásili, že sú jednotní v tejto citlivej otázke a dohodli sa, že EÚ by mala byť súčasťou medzinárodného tímu uľahčujúcom rokovania“.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP Javier Solana vyjadril ľútosť nad tým, že sa nedosiahla dohoda v BR OSN, zdôraznil však, že EÚ chce „dať šancu rokovaniam.“

Medzi členskými štátmi, zdá sa, neexistuje zhoda ohľadne toho, či by rozhovory mali zostať v rámci Kontaktnej skupiny pozostávajúcej z Veľkej Británie, Francúzska, Talianska, Nemecka, USA a Ruska.

Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier povedal, že podporuje medzinárodnú Troiku, pozostávajúcu z USA, EÚ a Ruska, ktorá by viedla rozhovory so Srbmi a kosovskými Albáncami. Francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner je zdanlivo skeptickejší ohľadne takéhoto návrhu: „Ak to bude troika, rozhodne by v nej nemal byť zastúpený len jeden štát Únie“, povedal.

Švédsky minister zahraničia Carl Bildt varoval Kosovo pred jednostranným vyhlásením nezávislosti: „Veľmi mierne povedané, myslím si, že naše skúsenosti s unilateralizmom na Balkáne nie sú príliš dobré.“

Americká ministerka zahraničia Condoleezza Rice rovnako varovala pred jednostrannými krokmi na stretnutí s kosovským premiérom Fatmirom Sejdu 23. júla.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA