EÚ možno pošle jednotky do Konga

EÚ možno pošle do Demokratickej republiky Kongo multinárodné bojové jednotky, aby zabezpečili pokoj pred aprílovými prezidentskými voľbami. Konečné rozhodnutie však ešte nebolo uzavreté.

 

Krátka správa

Nemecké ministerstvo obrany minulý víkend oznámilo, že do Demokratickej republiky Kongo môžu byť zaslané viacnárodné bojové jednotky, ktoré by kontrolovali situáciu pred prezidentskými voľbami a počas nich. Voľby sú predbežne určené na 29. apríla a OSN Európsku úniu požiadala, aby na ten čas vojensky podporila misiu MOUNC. OSN sa túto misiu snaží posilniť už niekoľko mesiacov, aby dokázala udržať poriadok počas volieb.

Hovorca nemeckého ministerstva obrany však vysvetlil, že EÚ najprv do krajiny vyšle pozorovateľov, a až na základe ich informácií sa rozhodne ako bude postupovať ďalej.

Prvá bojová jednotka EÚ, skupina pozostávajúca z 1500 osôb, bola vytvorená Britániou, Francúzskom a Nemeckom vo februári 2004. Kľúčovým cieľom tohto projektu je dať EÚ nástroj rýchlej reakcie na možné krízy, aby bolo možné urobiť rozhodnutie o začatí operácie do piatich dní po tom, ako ju schváli Rada.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA