EÚ odoláva tlaku Ruska

EÚ dala počas uplynulého summitu EÚ-Rusko jasne najavo, že vzájomná spolupráca oboch strán nemôže byť prehĺbená, pokiaľ Rusko nevyrieši napäté vzťahy s niektorými jej členskými krajinami.

Pozadie

Summity EÚ-Rusko sa uskutočňujú pravidelne dva razy do roky, pričom ich hlavným cieľom je stanoviť „strategické smerovanie“ spolupráce oboch strán.

Posledný summit (18. máj 2007) sa niesol v znamení výrazného počtu otázok, vrátane ruského embarga na import poľského mäsa, zásobovania Litvy ropou a aktuálnym sporom s Estónskom ohľadne premiestnenia sovietskeho vojnového pamätníka (EurActiv 03/05/07).

Poľsko (s podporou Litvy) vyjadrilo nesúhlas so širšou spoluprácou EÚ s Ruskom a vetovalo otvorenie rozhovorov o spolupráci oboch blokov. Krajina sa obáva, že ak by sa diskusia otvorila a viedla v súčasných podmienkach, jej záujmy by boli v porovnaní so záujmami väčších krajín postavené mimo centra pozornosti. Citlivou otázkou je najmä problém energetickej bezpečnosti.

Otázky

  • Solidarita

EÚ je veľmi dôležitým trhom pre Rusko, čiastočne aj kvôli exportu energií. Moskva sa snaží o zintenzívnenie energetickej spolupráce aj napriek napätým vzťahom s niektorými východoeurópskymi členskými krajinami. Na druhej strane, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso počas summitu zdôraznil, že ďalšia spolupráca medzi oboma stranami potrebuje byť založená na pochopení, že „problém jednej členskej krajiny je problémom celej Európskej komunity.“

Počas tlačovej konferencie po skončení rozhovorov bol ruský prezident Vladimír Putin očividne frustrovaný touto ukážkou solidarity a reagoval protiotázkou: „Často počúvame o potrebe solidarity. Jestvujú nejaké limity solidarity? Sú nejaké otázky, ktoré by mali byť riešené vnútorne?“

  • Dopad rozšírenia

Diskusia o solidarite úzko súvisí s rozšírením, najmä odkedy sa historické spory a napätie medzi Ruskom a Poľskom čiastočne odrazili v obchodných vzťahoch medzi Ruskom a EÚ. Ešte pred summitom hovorkyňa Komisie na otázku napätia vo vzťahoch medzi oboma blokmi povedala, že „dopad rozšírenia bol citeľný na oboch stranách“

  • Kosovo

Rusko aj naďalej trvá na použití práva veta počas nadchádzajúceho hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN o riešení kosovskej otázky. Podľa tejto krajiny by malo o prípadnej samostatnosti provincie rozhodnúť Srbsko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA