EÚ opätovne vyzýva Rusko na spoluprácu s Britániou

Portugalské predsedníctvo pripomenulo stanovisko svojho nemeckého predchodcu z 1. júna 2007 k vražde Alexandra Litvinenka a podporilo tak britské úsilie o objasnenie prípadu.

Krátka správa

Nemecké predsedníctvo ešte v júni smerovalo výzvu vláde Ruskej federácie v súvislosti s britskou žiadosťou o vydanie podozrivého z 28. mája 2007. Nemecké predsedníctvo vtedy vyslovilo nádej, že sa podniknú všetky potrebné kroky pre vyšetrenie vraždy Alexandra Litvinenka. EÚ v prvom stanovisku vyjadrila konkrétne očakávanie, že ruské súdy budú konštruktívne spolupracovať s britskými úradmi a vyzývala na úplné objasnenie prípadu a potrestaní páchateľov.

Spor medzi Britániou a Ruskom o vydanie Andreja Lugova, ktorého britské úrady podozrievajú z otrávenia Litvinenka, má už okrem vecnej aj diplomatickú rovinu. Londýn minulý týždeň vyhostil štyroch ruských diplomatov a pripravuje sa na recipročný krok z ruskej strany. Britský minister pre európske záležitosti Jim Murphy odmietol odpovedať poslancom britského parlamnetu, či vláda hodlá eskalovať konflikt s Ruskom ak Rusko k takémuto kroku naozaj pristúpi. Rusko výslovne vystríhalo EÚ pred angažovaním sa v tomto prípade. Nový britský minister zahraničia David Miliband vycestoval po prvý krát v úrade do Francúzska a Nemecka práve s touto agendou, kde sa stretol s porozumením partnerov a získal aj podporu nového predsedníctva.

Portugalské predsedníctvo v aktuálnom stanovisku z 18. júla k tomuto „závažnému  a bezohľadnému zločinu“, vyjadrilo sklamanie nad neochotou Ruska konštruktívne spolupracovať s britskými úradmi, čím sa jasne zastalo Británie. EÚ opätovne zdôraznila potrebu naliehavej a efektívnej spolupráce s Ruskou federáciou v tejto záležitosti. Vyjadrila nádej, že sa situácia, ktorá „vzbudila otázky o spoločných záujmoch členských krajín EÚ“, uspokojivo vyrieši.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA