EÚ otvorila novú kapitolu vo vzťahoch s Kubou

Uplynulý týždeň sa v Paríži uskutočnilo prvé stretnutie EÚ Kuby na ministerskej úrovni za ostatných päť rokov. Diskutovalo sa predovšetkým o svetovej finančnej kríze a o následkoch tohtoročných hurikánov. Európa i naďalej žiada okamžité prepustenie politických väzňov a rešpektovanie ľudských práv.

Vo štvrtok uplynulý týždeň (16.10.) sa po prvýkrát za posledných 5 rokov stretli EÚ a Kuba na ministerskej úrovni. Do Paríža pricestoval kubánsky minister zahraničia, Felipe Pérez Roque, aby sa stretol so šéfmi diplomacií Francúzska a Česka. Bernard Kouchner a Karel Schwarzenberg s ním diskutovali predovšetkým o dopadoch svetovej finančnej krízy na Kubu, ako aj o situácii, ktorá vznikla v dôsledku ničivých hurikánov Gustav a Ike, ktoré sa prehnali cez Karibik v tomto roku. Európska strana vyjadrila vôľu poskytnúť pomoc pri odstraňovaní humanitárnych škôd.

EÚ touto schôdzkou otvorila novú kapitolu vo vzťahu s Havanou. Akokoľvek, požiadavky „strarého kontinentu,“ aby režim na „ostrove slobody“ prepustil všetkých politických väzňov a začal rešpektovať ľudské práva a slobody, zostávajú nezmenené. Roque v Paríži vyhlásil, že na Kube žiadni politickí väzni nie sú, na čo mu Kouchner odpovedal podaním zoznamu väzňov zadržianých pre vlastný názor.

„Začala nová éra, ktorú umožnilo definitívne zrušenie sankcií EÚ voči Kube,“ komentoval schôdzku Roque. Francúzske predsedníctvo je presvedčené, že väčšia otvorenosť voči Kube podporí demokratizáciu ostrova. Česko, ktoré prevezme predsedníctvo v najbližšom polroku, je zdržanlivejšie. Schwarzenberg pre ČTK v tejto súvislosti uviedol: „Je to prvý krok na dlhej ceste.“

EÚ uvalila sankcie voči Kube v roku 2003 ako odpoveď na uväznenie 75 predstaviteľov opozície. O dva roky neskôr (2005) európski ministri uvalené sankcie zmrazili. Štyri mesiace po tom, čo Fidel Castro odovzdal moc svojmu bratovi Raúlovi (jún 2008), Brusel sankcie úplne zrušil. Na naliehanie Českej republiky bolo prijaté kompromisné riešenie, podľa ktorého sa každý rok situácia prehodnotí a prijmú sa odpovede na aktuálny vývoj. Prvé ročné hodnotenie by sa malo uskutočniť práve počas Českého predsedníctva.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA