EÚ pomáha Číne s e-governmentom

Projekt spolupráce medzi Čínou a EÚ má pomôcť Číne zlepšiť on-line vládne služby a uľahčiť prístup ľudí k nim.

 

Krátka správa

Európsko-čínsky projekt informačnej spoločnosti má Číne pomôcť zlepšiť regulačný a právny rámec v tejto oblasti. Odštartovaný bol v auguste 2005 a jeho špecifickým cieľom je pomôcť čínskej vláde v oblasti registrácie autorských práv, telekomunikačných zákonov, bezpečnosti informácií, ako aj prístupe občanov k elektronickým službám vlády (e-government). Štvorročný projekt dostane z EÚ asi 15 miliónov eur a z Číny asi 700 000 eur.

Prvá iniciatíva projektu bola odštartovaná 13.januára 2006. Jej cieľom je zlepšenie prístupu ľudí k elektronickým službám vlády a posilnenie ich participácie. Administratívy štyroch participujúcich miest zlepšia napríklad svoje on-line systémy núdzovej zdravotníckej pomoci a zamestnanci prejdú tréningom EÚ.

„Participácia ľudí na rozhodovaní je skutočným cieľom e-governmentu. Vlády musia robiť viac než len vydávať informácie pre verejnosť“, povedala komisárka EÚ pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Reding v interview pre čínsku tlačovú agentúru Xinhua.

Reding tiež vyhlásila, že „oni (Čína) sa nezastavia pred cenzúrou“, poukazujúc tak na medzinárodnú kritiku čínskej vlády, ktorá blokuje alebo odstraňuje z webstránok kritické informácie o svojej politike. Počas návštevy komisárky v Pekingu čínska vláda odmietla o tejto otázke rokovať. „Nehovoríme rovnakým jazykom. Pre nich je to absolútne normálne správanie“, dodala.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA