EÚ poskytne susedom extra podporu

Komisia dnes odštartuje nový program, ktorého cieľom je zvýšiť objem investícií v krajinách, ktoré na juhu a východe susedia s EÚ. Projekty sa zamerajú na oblasť dopravy, energetiky a životného prostredia.

Európska komisia dnes (6.5.) predstaví nový nástroj Európskej politiky susedstva (ENP). “Neighbourhood Investment Facility (NIF)” je program, ktorý sa zameria na financovanie projektov v oblasti energetiky, životného prostredia a dopravy. Do roku 2013 tak Brusel preinvestuje približne 700 mil. eur.

NIF bude určený pre krajiny, ktoré podpísali v rámci ENP tzv. Akčné plány. Podľa komisárky pre vonkajšie vzťahy, Benity Ferrero-Waldner, ide menovite o nasledovné štáty:

Podľa Komisie bude hlavným cieľom NIF odpovedať na súčasné environmentálne výzvy. Program by mal financovať predovšetkým rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a tiež vyčistenie Stredozemného a Čierneho mora.

Komisárka Ferrero-Waldner chce do novej iniciatívy zapojiť aj malé a stredné firmy (SMEs) ako aj ďalších partnerov zo sociálnej oblasti. Domnieva sa, že takto získa ďalšie zdroje v hodnote 6 mld. eur vo forme pôžičiek.

Do rozpočtu NIF môžu individuálne prispieť aj členské krajiny. Ako prvé tak učinili:

Komisia verí, že ostatné štáty budú ich kroky nasledovať a taktiež prispejú v rámci svojich možností.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA