EÚ pred summitom prehliada napätie vo vzťahoch s Ruskom

Predstavitelia EÚ zdôraznili dôležitosť vzťahov oboch blokov v dlhodobom hľadisku. V piatok sa uskutoční dlho očakávaný summit, ktorý bude tentoraz poznačený napätím. Politici vnímajú stretnutie ako príležitosť diskutovať o širokom spektre problémov. Poľsko sa vyjadrilo, že neodvolá svoje veto pre otvorenie rozhovorov o spolupráci EÚ-Rusko dovtedy, pokiaľ nebude krajine garantovaná širšia energetická bezpečnosť.

Krátka správa

Podľa predstaviteľov EÚ,  nadchádzajúci summit EÚ-Rusko (18. máj 2007) bude môcť byť  charakterizovaný ako „čestný a otvorený dialóg [bez] akýchkoľvek tabu.“ Toto vyhlásenie je pokusom o vyvrátenie špekulácií, že stretnutie by mohlo skončiť fiaskom.

Očividné napätie pretrváva v Poľsku, ktoré pohrozilo využitím práva veta na otvorenie širších rokovaní o spolupráci s Ruskom, pokiaľ sa mu nedostane podpory od ostatných členských krajín v otázke energetickej bezpečnosti. 15. mája 2007 poľská hovorkyňa povedala, že Varšava chce od EÚ, aby na summite nastolila otázku posilnenia energetickej bezpečnosti Poľska a iných bývalých sovietskych štátov, ktoré sú odkázané spoliehať sa na dodávky ruskej ropy a plynu. Podľa agentúry AFX hovorkyňa povedala: „Podoba deklarácie zostáva predmetom diskusií.“

Takáto žiadosť sa odrazila na poľsko-nemeckých vzťahoch – nemecká kancelárka Angela Merkelová kritizovala slabú agendu summitu, ktorá „sa točí okolo bolestivých politických a energetických otázok.“ Nakoľko voči summitu ostro vystupujú Poľsko a čiastočne aj Litva, delegácia EÚ je tak v slabšej vyjednávacej pozícii oproti ruským náprotivkom.

EÚ pre toto stretnutie navrhla zreteľne vágnu agendu, ktorá obchádza priame zmienky o akýchkoľvek kontroverzných témach, ktoré by mohli ohroziť alebo zatieniť summit. (EurActiv 14/05/07)

Diskusia bude rozdelená na dve hlavné časti: otázky vzťahov EÚ-Rusko a „aktuálne“ témy medzinárodnej politiky. Prvá kategória zahŕňa „mechanizmus včasného varovania“ energetickej bezpečnosti, klimatické zmeny, vízovú politiku a pohraničný režim. Druhá časť diskusií sa bude týkať najmä štatútu Kosova, ale rovnako aj otázok bezpečnosti a stability na Blízkom východe a v Iráne.

V úsilí o riešenie „najmenej jedného“ zo súčasných sporných bodov medzi Ruskom a niektorými členskými krajinami EÚ, nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier pricestoval 15. mája 2007 do Moskvy, aby sa stretol a rokoval s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA