EÚ presadzuje princíp „územie za mier“

EÚ hľadala spoločnú pozíciu k palestínsko-izraelskému konfliktu. Onedlho sa v americkom Annapolise uskutoční konferencia o Blízkom východe.

Krátka správa

Aby EÚ vystupovala na konferencii jednotne, zástupcovia troch európskych inštitúcií sa 20. novembra stretli na pôde Parlamentu. Radu zastupoval Javier Solana, Komisiu Benita Ferrero-Waldner a Parlament lídri politických skupín.

“Annapolis bude znamenať začiatok procesu, ktorý stanoví smerovanie ďalšieho rozvoja Blízkeho východu,” uviedol po schôdzke predseda EP Hans-Gert Pöttering.

Okrem princípu územie za mier, teda samostatný palestínsky štát výmenou za mier s Izraelom, EÚ presadzuje dodržiavanie rezolúcií BR OSN, princípov arabskej mierovej iniciatívy a starej známej cestovnej mapy.

Únia ako aj medzinárodné spoločenstvo vychádza z predpokladu, že len nezávislý, demokratický a životaschopný palestínsky štát môže byť spoľahlivým susedom Izraela.

Únia preto plánuje posilniť existujúcu misiu, ktorá zabezpečuje výcvik palestínskych policajných síl.

„Krajiny EÚ sú presvedčené, že súčasná príležitosť sa nesmie premrhať a sú pripravené prevziať svoj diel zodpovednosti v súlade s európskymi životnými záujmami, ktoré sú v stávke“, píše sa vo vyhlásení Rady.

Od stretnutia v Annapolise sa neočakávajú žiadne konkrétne výsledky. V ideálnom prípade bude začiatkom bilaterálnych rokovaní medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou o otázkach konečného usporiadania vzťahov s „follow-up“ procesom pod záštitou Kvarteta a medzinárodného spoločenstva.

Európskym príspevkom k procesu bude decembrová medzinárodná donorská konferencia v Paríži. Podľa EÚ bude tvoriť „neodmysliteľný doplnok“ k politickému procesu započatému v Annapolise. EP je globálne najväčší donorom na Palestínskej samosprávy. V zmierovacej procedúre medzi Parlamentom a Radou si poslanci vymohli dodatočné rozpočtové prostriedky na rok 2008 vo výške 70 miliónov eur práve pre pomoc Palestíne a Kosovu.

Na summite v Annapolise by sa mali lídri dotknúť všetkých kľúčových otázok, na ktorých už celé roky stojí a padá mierový proces na Blízkom východe t.j. hranice židovských osád, štatút Jeruzalema a právo návratu palestínskych utečencov. Zároveň bolo otvorenie týchto tém podmienkou arabských krajín pre účasť na konferencii. Zástupcovia prídu aj zo Sýrie a Saudskej Arábie, ktoré neuznávajú štát Izrael. Palestínske hnutie Hamas konferenciu bojkotuje a odsúdilo rozhodnutie Ligy arabských štátov zúčastniť sa ne nej. Vyhlásilo, že akékoľvek ústupky zo strany predstaviteľov Palestínskej samosprávy nebude akceptovať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA