EÚ reaguje na prírodné a ľudské pohromy vo svete

Únia poslala humanitárnu pomoc Filipínam, ktoré sužujú záplavy. Taktiež prisľúbila pomoc Iránu, ktorý zasiahli silné zemetrasenia. Komplikuje sa situácia v Bangladéši, kde vláda odmieta humanitárnu pomoc pre moslimských Rohingyov.

Európska únia posiela pomoc pre Filipíny, ktoré postihli rozsiahle povodne. Prostredníctvom svojich partnerských organizácií prerozdelí 700 000 eur.

„Posledné dva týždne sú Filipíny zmietané prudkými monzúmovými dažďami a dvoma tajfúnmi. Práve teraz je našim prvoradým cieľom doručiť pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú. Taktiež dúfame, že naše posledné investície do projektov na zlepšenie pripravenosti na prírodné katastrofy, prispejú k nižším počtom obetí,“ vyhlásila eurokomisárka pre humanitárnu pomoc a krízové situácie Kristalina Georgievová.

Záplavy sa dotkli viac ako 3,5 mil. ľudí. Cez jeden milión ich muselo opustiť svoj domov. Humanitárna pomoc z Únie by mala pomôcť asi 127 000 ľuďom.  

EÚ zároveň v posledných šiestich rokoch preinvestovala na Filipínach 5,6 mil. eur na projekty, ktoré mali zlepšiť pripravenosť čeliť podobným prírodným nešťastiam.

Zemetrasenia v Iráne

Hovorca eurokomisárky David Sharrock potvrdil, že EÚ je pripravená pomôcť Iránu, ktoré cez víkend zažilo dve silné zemetrasenia.  

Pri zemetraseniach s magnitúdou 6,4 a 6,3 zahynulo najmenej 306 ľudí, ďalších vyše 3000 osôb utrpelo zranenia a desaťtisíce ľudí ostali bez domova.

Iránska vláda a iránsky Červený polmesiac spočiatku odmietli ponuky na pomoc zo zahraničia, dnes však Teherán zmenil svoj postoj a oznámil, že ju uvíta.

Európska komisia preto skúma, ako môže poskytnúť podporu, predovšetkým Iránskej spoločnosti Červeného polmesiaca, ktorá pracuje v oblasti pohromy," dodal Sharrock.

Predstavitelia EÚ však zdôraznili, že Únia nezmierni sankcie voči Teheránu, ktoré začala uplatňovať kvôli jadrovému programu.

Etnické násilie v Mjanmarsku

Keď v júni vypukli v Mjanmarsku etnické násilnosti medzi Budhistami a moslimskými Rohingyovmi, ktorí sú v menšine, začali desaťtisíce Rohingyov utekať do susedného Bangladéšu.  

Úrady v Bangladéši ich však vracajú späť. Teraz navyše vyzývajú medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo humanitárne aktivity na pomoc Rohingyom.

Únia prerozdelila V Mjanmarsku a Bangladéší v rámci humanitárnej pomoci tento rok už 10 mil. eur. Eurokomisárka Georgievová vyzýva obe vlády, aby sa chovali zodpovedne a zabezpečili prísun humanitárnej pomoci.

Rohingyovia sú podľa OSN jednou z najprenasledovanejších menšín. V oboch krajinách je ich asi 300 000.

(EurActiv/TASR)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA