EÚ rozdelil postoj k Hamasu

Švédsko sa rozhodlo udeliť vízum palestínskemu ministrovi, aby sa mohol zúčastniť nevládnej konferencie o zahraničných Palestínčanoch v Malmö.

 

Krátka správa

Hamas, ktorý je na európskom zozname teroristických organizácií, vyhral v palestínskych voľbách, ktoré sa konali v marci 2006. Európski lídri sa následne rozhodli zastaviť finančnú pomoc Palestíne, pokiaľ sa nevzdá násilia a neuzná právo Izraela na existenciu. Zároveň sa zhodli, že s Hamasom nebudú viesť žiadny diplomatický dialóg.

Keďže Švédsko je súčasťou Schengenu, rozhodnutie udeliť ministrovi pre utečencov Atefovi Adwanovi víza znamená, že Adwan sa bude teoreticky môcť slobodne pohybovať v bezhraničnej Schengenskej zóne.

Izrael je konaním švédskej vlády znepokojený. Veľvyslanec Švédska v Izraeli Robert Rydberg pre Jerusalem Post povedal, že rozhodnutie vydať víza „nie je porušením európskej politiky, pretože spoločná európska politika v tejto oblasti neexistuje”. Zároveň dodal, že Adwan sa nestretne so žiadnymi predstaviteľmi vlády.

EÚ nezaviedla sankcie na cestovanie ako to urobila pre Lukašenkov režim. Preto švédsky veľvyslanec nepovažuje vydanie víz členom palestínskej vlády za problém.

BelgickoFrancúzsko minulý mesiac odmietli vydať víza pre niketorých členov vládneho Hamasu a rozhodnutie Švédska preto ostro kritizovali.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA