EÚ sa nedohodla na spoločnej pozícii o Kosove

Ani po včerajšku nemá Únia jednotný postoj k otázke Kosova a jeho prípadnému jednostrannému vyhláseniu nezávislosti. Jednou zo štyroch krajín, ktoré nezdieľajú názor väčšiny je aj Slovensko. Problém sa tak bude musieť riešiť na piatkovom summite EÚ.

Krátka správa

Členské štáty vyhlásili, že EÚ bude naďalej plniť svoje záväzky, no zostáva nejednotná pokiaľ ide o štatút Kosova ako aj v tom, aké úlohy by v oblasti mala na seba prevziať. 

Nemecký minister zahraničia Frank Walter Steinmeier uviedol, že „väčšina členských štátov je za uznanie Kosova po prípadnom vyhlásení nezávislosti. Slovensko spolu s Gréckom, Cyprom a Španielskom sú však naďalej zásadne proti.

Počas obeda informoval zástupca EÚ pri rozhovoroch medzi Belehradom a Prištinou Wolfgang Ischinger ministrov zahraničia EÚ o priebehu rokovaní. Medzinárodná trojka, ktorej bol Ischinger členom, mala včera, 10. decembra, podať správu aj OSN. Od generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna sa očakáva, že prenechá misiu OSN v Kosove Európskej únii, na základe rezolúcie č.1244, ktorá v roku 1999 ustanovila medzinárodnú správu nad Kosovom.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov varoval diplomatov v Bruseli pred takouto interpretáciou. „Ruský pohľad je, že interpretovanie rezolúcie je nebezpečné, ak sa robí jednostranne.“ O rezolúcii 1244 sa bude v Bezpečnostnej rade OSN diskutovať budúci týždeň (19. decembra).

V pondelok protestovala v Prištine asi tisícka študentov požadujúca vyhlásenie nezávislosti. Dezignovaný kosovský premiér Hašim Thaci vyhlásil, že nezávislosť je otázkou niekoľkých týždňov. Západ tlačí na kosovskú vládu, aby počkala aspoň na voľby v Srbsku, naplánované na január. 

Lídri EÚ budú o otázke štatútu Kosova a budúcej misii EBOP diskutovať v Bruseli, 14. decembra. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA