Európa v otázke Kosova rozdelená

Európski ministri zahraničných vecí sa nedohodli na spoločnom stanovisku k plánu o budúcom štatúte Kosova, ktorého autorom je Špeciálny vyslanec OSN pre Kosovo, Martti Ahtisaari.

Krátka správa

Počas neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ, ktoré sa uskutočnilo 30.-31. marca 2007 v nemeckých Brémach, sa objavila nejednotnosť. Členským štátom sa nepodarilo dohodnúť na spoločnom stanovisku k Ahtisaariho plánu predpokladajúcom nezávislosť Kosova pod medzinárodným dohľadom. Na druhej strane, ministri vyjadrili jednomyseľnú podporu ďalším úsiliam a práci tohto špeciálneho vyslanca.

Nejednotnosť sa pravdepodobne prejaví aj počas hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN). Jej členmi sú súčasné krajiny EÚ: Francúzsko a Veľká Británia ako stáli členovia s právom veta, Slovensko a Taliansko ako nestáli členovia.

Slovensko, Španielsko a Grécko majú k otázke nezávislosti srbskej provincie značne rezervované stanovisko. Obávajú sa, že samostatnosť by mohla vytvoriť precedens, ktorý by mohli zneužiť rôzne separatistické hnutia v iných európskych regiónoch.

Nemecký minister zahraničných vecí, Frank-Walter Steinmeier povedal, že „stabilita a bezpečnosť Kosova je životne dôležitým záujmom Európy.“

Olli Rehn, komisár pre rozširovanie, ešte začiatkom minulého týždňa varoval členské krajiny EÚ, že kosovské „status quo je neudržateľné.“ V prejave pred Parlamentom uviedol, že medzinárodná finančná pomoc Kosovu by mohla v prvých troch rokoch činiť sumu 1,3-1,5 mld. eur.

Napriek všetkému úsiliu, výsledok hlasovania v BR OSN je nateraz neistý. Rusko a Čína, stáli členovia s právom vetovať návrh akejkoľvek rezolúcie, deklarujú podporu len  takým riešeniam, s ktorými by súhlasilo aj Srbsko. Európa však aj napriek tomu pracuje na stratégii svojho budúceho pôsobenia v balkánskom regióne. V spoločnom stanovisku adresovanom ministrom zahraničných vecí EÚ-27, Vysoký predstaviteľ pre SZBP Javier Solana a komisár pre rozširovanie Olli Rehn načrtávajú stav príprav na v budúcnosti potenciálnu prítomnosť EÚ v Kosove za situácie, ak bude schválený Ahtisaariho plán. Solana a Rehn predpokladajú medzinárodný dohľad nad nezávislosťou provincie, ktorý by bol zduplikovaný európskym dohľadom. Rehn povedal, že rola EÚ v Kosove bude „doteraz najväčšou civilnou operáciou krízového manažmentu vedenou EÚ.“ Zároveň dodal: „Je to veľmi dôležitý test Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ.“

Ako uviedla agentúra TASR, slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš po stretnutí v Brémach vyhlásil: „Chceme, aby sa zohľadnili záujmy a požiadavky oboch strán a takto budeme rokovať v Bezpečnostnej rade OSN.“ Ako ďalej dodal, tým, že „väčšina členských krajín plne podporuje Ahtisaariho plán,“ Slovensko sa ocitlo v „jedinečnej pozícii.“

V Európskom parlamente hlasovali mnohí slovenskí europoslanci inak, ako ich stranícki kolegovia v NR SR, kde sa rokovalo o rezolúcii odmietajúcej nezávislosť Kosova. Plán Ahtisaariho podporili Milan Gaľa, Zita Pleštinská, Peter Štastný,  Edit Bauer a Arpád Duka-Zolyómi (EPP-ED), zo skupiny Socialistov Miloš Koterec a Vladimír Maňka (SES).

Rokovania o Ahtisaariho pláne v BR OSN začnú 3. apríla 2007. Hlasovanie o rezolúcii sa očakáva niekedy ku koncu júna 2007.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA