Európsky parlament upozorňuje na dvojaký meter v politike EÚ

Výbor pre zahraničné veci Európskeho parlamentu sa včera (22.3.) zaoberal výročnou správou o stave ľudských práv. Správa kritizuje dvojaký meter v politike EÚ v oblasti ľudských práv, ale napríklad aj Vodafone, ktorý podporil režim Mubaraka.

Europoslanci venovali veľkú pozornosť kritike Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), ktorá bola vytvorená podľa Lisabonskej zmluvy, aby zefektívnila zahraničnú politiku Únie. 

Ana Gomesová (S&D) si myslí, že ESVČ potrebuje väčšie ambície. „Hoci bolo vytvorenie ESVČ pozitívnym krokom, nevidíme v nej takú vedúcu úlohu, akú by sme chceli vidieť,“ hovorí.

Kritika viacerých europoslancov smeruje k tomu, že len štyri členské štáty EÚ sa zapojili do operácií v Líbyi. „Členské štáty sú ešte viac rozdelené ako pred Lisabonskou zmluvou,“ tvrdí Liisa Jaakosaari (S&D).

Časť europoslancov si však naopak myslí, že ESVČ dosiahla napriek problémom viaceré úspechy.

„Napriek problémom a prekážkam odviedla ESVČ úspešnú prácu a momentálne je šiestym najväčším zahraničnopolitickým úradom na svete,“ povedala Ulrike Lunaceková (Greens–EFA).

Výkonný tajomník ESVČ Pierre Vimont poukázal na úlohu Európskej Únie na čele s ESVČ pri šírení demokratických hodnôt počas Arabskej jari. „EÚ je mostom medzi rôznymi krajinami a kultúrami,“ vyhlásil Vimont.

Dvojaký meter

Výročná správa parlamentu víta plány na vytvorenie funkcie osobitného zástupcu EÚ pre ľudské práva. Funkcia by ma vzniknúť v lete.

Richard Howitt (S&D) to považuje za konkrétny návrh toho, ako reálne prispieť k dodržiavaniu ľudských práv.

Európsky parlament apeluje na EÚ, aby nepoužívala v zahraničnej politike dvojaký meter pri uplatňovaní politiky ľudských práv.

Howitt uviedol ako príklad Líbyu, s ktorou Európska únia rokovala o posilnení obchodnej dohody len niekoľko týždňov predtým ako začalo FrancúzskoVeľká Británia bombardovanie.

„Musíme sa poučiť, a to nielen z Líbye, ale aj z toho, že sme mali príliš blízko k autokratickým a represívnym režimom v krajinách na celom svete. Treba stanoviť podrobné kritériá a ukazovatele na meranie toho, ako sú na tom krajiny v oblasti ľudských práv, predtým než s nimi uzavrieme dohodu,“ hovorí Howitt.

Ochrana sociálnych sietí

Arabská jar naplno odkryla silu internetu a sociálnych sietí. Preto výročná správa EP vyzýva na väčšiu podporu slobody médií a ochranu nezávislých novinárov a blogerov.

Európsky parlament kritizuje Vodafone, ktorý vyhovel žiadostiam egyptských orgánov prerušiť služby a šíriť provládnu propagandu v posledných týždňoch režimu prezidenta Mubaraka.

Na druhej strane chváli rozhodnutie spoločnosti Google o opätovnom zvážení svojho podnikania v Číne.

Výročná správa taktiež vyzýva Radu a Komisiu, aby urýchlili snahy o dosiahnutie všeobecnej ratifikácie Dohovoru o právach dieťaťa a podporovali jej vynutiteľnosť.

Európsky parlament „naliehavo vyzýva ESVČ, aby venovala osobitnú pozornosť osudu detí pri dialógoch o ľudských právach s vládami príslušných krajín a pri plánovaní vonkajších finančných nástrojov,“ píše sa v správe.

Anna Záborská (EPP) upozorňuje aj na problémy rozvojových krajín s detskou prácou, ako aj prácou ako takou. „Únia by mala byť pri rokovaniach s rozvojovými krajinami, ktoré zneužívajú ľudskú prácu ďaleko konzvekventnejšia a vyvodzovať dôsledky,“ myslí si slovenská europoslankyňa.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA