Európsky súd pre ľudské práva: Prepustite Alexanina

Niekdajší riaditeľ právneho oddelenia ruskej energetickej spoločnosti Yukos, Vasilij Alexanin, je vo vyšetrovacej väzbe v rozpore s ustanoveniami Európskeho dohovoru o ľudských právach, konštatoval senát Európskeho súdu pre ľudské práva a odporučil jeho okamžité prepustenie.

Vasilij Alexanin, vysokopostavený právnik a riaditeľ právneho oddelenia niekdajšej ruskej spoločnosti Yukos, je vo väzbe protiprávne. Senát Európskeho súdu pre ľudské práva jednomyseľne konštatoval, že ruské úrady sa v jeho prípade dopusti porušenia ustanovení hneď niekoľkých článkov Európskeho dohovoru o ľudských právach:

  • Článok 3: Zákaz neľudského a ponižujúceho zaobchádzania,
  • Článok 5, paragraf 3: Právo na rýchly a spravodlivý súdny proces,
  • Článok 8: Právo na ochranu súkromného a rodinného života,
  • Článok 34: Povinnosť prokuratúry vypracovať individuálnu, nie kolektívnu žalobu s konkétnymi obvineniami.

Alexanin by mal byť podľa názoru sudcov Rady Európy okamžite prepustený. Vo vyšetrovacej väzba sa nachádza od 6. apríla 2006. Väzba je vykonávaná vo väzení, resp. ak bol jeho zdravotný stav pre ochorenie AIDS a s tým spojené komplikácie kritický, bol prevezený do nemocnice, kde bol po celý čas uviazaný k lôžku. Európsky súdny dvor viackrát ruským úradom pripomenul, že s chorým väzňom treba poskytovať kompletnú zdravotnú starostlivosť a súčasne sa s nimi nesmie zachádzať neľudsky a ponižujúco.

Osud obvinených v kauze Yukos sa stáva v Európe čoraz diskutovanejšou témou. Na začiatku decembra sa s Marinou Chodorkovskou, matkou generálneho riaditeľa Yukosu, Michaila Chodorkovskeho, stretol predseda EP, Hans-Gert Pőttering. „Som šokovaný tým, čo som počul od pani Chodorkovskej a väzbe jej syna a podmienkach, v ktorých sa vykonáva rozsudok. V mene Európskeho parlamentu by som chcel vyjadriť sympatiu a solidaritu s rodinou pána Michaila Chodorkovskeho a podporu jej úsiliu o presadenie spravodlivosti v prípade jej syna, manžela a milovanej osoby,“ uviedol (EurActiv 11/12/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA