Eurosocialisti chcú izolovať extrémnu pravicu

Strana európskych socialistov (PES) minulý týždeň vyzvala ostatné politické strany, aby odsúhlasili navrhovaný kódex správania sa, ktorý by zakázal povolebnú spoluprácu so stranami podnecujúcimi rasovú nenávisť a podporujúcimi predsudky.

Iniciatívu socialistov v Parlamente mnohí vnímajú ako odpoveď na nedávne sformovanie menšinovej vlády v Holandsku, ktorá vládne s pravicovou populistickou stranou Geerta Wildersa. Ten je známy svojimi protimoslimskými a antiimigračnými názormi.

Wildersova strana PVV síce nemá žiadne ministerské kreslo, ale liberálno- konzervatívna strana premiéra Marka Rutteho s ňou podpísala dohodu, ktorá PVV zaručuje právo vyjadrovať sa k politike. Pri potvrdení svojej spolupráce s novou vládou Wilders zároveň povedal, že Rutteho kabinet zavedie zákaz používať na verejnosti burku- tradičný moslimský závoj, a zníži počet imigrantov o polovicu.

Socialisti v EP zároveň vyjadrili hlboké znepokojenie nad volebnými trendami v Rakúsku, Švédsku a v Maďarsku, kde si svoje miesto zabezpečila aj extrémna pravica.

Podľa socialistov nedávne vyjadrenia takzvaných strednoprúdových politikov – ktorí zvolili k spolupráci s extrémnou pravicou- vysielajú nebezpečné a zradné signály, vrátane toho, že extrémne názory sú prijateľné.

Nedávne komentáre francúzskych stredopravicových politikov ohľadne rómskej otázky, kde im talianski lídri priskočili na pomoc a nemeckí regionálni lídri majú podobný názor na imigráciu, spolu so situáciou v Holandsku len zhoršili celú situáciu, uvádza sa v prehlásení.

Predseda socialistov v Parlamente (PES) Poul Nyrup Rasmussen preto dúfa, že „tento kódex správania sa PES bude pôsobiť ako povzbudenie pre ostatné európske strany, aby sa správali v súlade s jeho zásadami.“

Ani socialisti nie sú svätí

Samotní socialisti však o sebe tiež nemôžu tvrdiť, že sú imúnni voči rasistickým a xenofóbnym vyhláseniam. Nemecký politik za sociálnych demokratov (SDP) a bývalý člen správnej rady Bundesbank Thilo Sarrazin tento august vydal knihu, v ktorej sa vyjadruje o niektorých etnických skupinách v Nemecku- a to zvlášť o moslimoch- že majú menšie inteligenčné vybavenia. Stredopravicová SDP sa teraz snaží vyčleniť Sarrazina zo svojich radov, pričom svoju pozíciu v Bundesbank stratil už pred časom.

Podobné problémy sa nevyhli ani Slovensku, kde jedným z koaličných partnerov v bývalej vláde Roberta Fica, ktorého strana SMER je v Európskom parlamente v skupine socialistov, bola extrémne pravicová SNS s protirómskou a protimaďarskou rétorikou.

Socialisti v EP (PES) pritom volajú po odsúdení všetkých rasistických, xenofóbnych, diskriminačných, či nacionalistických prehlásení a činov, a varujú pred uzatváraním koaličných dohôd s takto ladenými stranami- a to ako na národnej, tak i na európskej úrovni.

PES zároveň vyzýva k legitimizácii vyhlásení týchto strán neprijímaním ich myšlienok na politickej scéne a nepresadzovaní ich politík v danej krajine. Ako určitý ústupok v prospech extrémne pravicovej rétoriky mnohí vnímajú nedávny krok francúzskych úradov, ktorí násilne vysťahovali Rómov späť do Bulharska a Rumunska. PES preto dokonca vyzval k izolácií tých členov strednoprúdových strán, ktorí tieto zásady nebudú rešpektovať.

Zdroje z PES, ktoré sa EurActiv-u podarilo kontaktovať, ale poskytli mierne odlišné vysvetlenie k ich prehláseniu. Jeden z nich povedal, že by bolo mylné vnímať to ako niečo viac než len spôsob ako zneistiť svojich stredopravicových oponentov a spôsobiť, aby sa cítili menej príjemne.

Druhý zdroj však uviedol, že socialisti sa obávajú scenára, kde by stredopravicové strany v najväčších európskych krajinách vstúpili do koalície s extrémnou pravicou. Takýto krok by najprv spôsobil šok, ale napokon by otvoril dvere podobným partnerstvám naprieč EÚ, čo by zmenilo tvár Európy, uvádza zdroj.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA