Fico chce rokovania o protiraketovom štíte

Počas včerajšej návštevy v Londýne sa premiér Robert Fico vyjadril za multilaterálne rokovania medzi EÚ, NATO, Ruskom a USA o amerických plánoch protiraketového obranného štítu.

Krátka správa

Plány USA postaviť v Českej republike a Poľsku radarovú základňu a odpaľovacie raketové zariadenie, ktoré by bolo súčasťou protiraketovej obrany, vyvolali ostré reakcie zo strany Moskvy. Na včerajšej návšteve v Londýne slovenský premiér Rober Fico vyhlásil, že o plánoch by mali prebehnúť multilaterálne rokovania za účasti EÚ, NATO a Ruska.

Hrozba ruského prezidenta Putina, že Rusko namieri jadrové strely na východnú a strednú Európu, podľa Fica ukazuje, že otázku nemožno obmedziť na bilaterálne rokovania medzi Washingtonom na jednej strane, a Prahou a Varšavou na strane druhej.

Svoju angažovanosť v tejto otázke obhajoval premiér tým, že Slovensko hraničí ako s Poľskom, tak s Českou republikou: „Nik nemôže Slovensku povedať „Buďte ticho. Toto sa vašej krajiny netýka.“ Toto sa týka Slovenska veľmi silno“, cituje Roberta Fica denník Financial Times.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA