Francúzsko-ruský biznis prekvitá aj napriek Gruzínsku

Francúzsky premiér, Francois Fillon, sa cez víkend stretol s ruským náprotivkom, Vladimírom Putinom, v Soči. Aj napriek kríze v Gruzínsku sa obaja dohodli na obsažnom bilaterálnom hospodárskom balíku.

Energetický sektor je „lokomotívou“ vzájomných hospodárskych vzťahov, povedal Vladimír Putin, ruský premiér, 20. septembra v Soči pri príležitosti stretnutia s francúzskym kolegom Francoisom Fillonom. Na dôkaz toho bude francúzsky energetický gigant, firma Total, participovať „na všetkých úrovniach“ rozvoja Štokmanových polí zo zemným plynom v Barentsovom mori, ktoré sa považujú za jedny z najväčších pobrežných zásob tejto suroviny na svete.

Total má podiel 25% v Shtokman Development Company, firme, ktorá má v Barentsovom mori prístup k 1018 kubickým metrom zemného plynu. Okrem francúzskej firmy sú ďalšími akcionármi Gazprom (51%) a StatoilHydro (24%). Účasť západných partnerov je pre Gazprom technologicky kľúčová. Nakoľko klimatické zmeny spôsobia roztápanie sa ľadovcov a postupné zvyšovanie hladiny svetového oceánu, je potrebné, aby sa budúce vrty v mori konštruovali tak, aby sa dokázali prispôsobovať meniacej sa hladine.

Ruský a francúzsky premiér tiež rokovali o jadrovej energetike. Výsledkom je plán spoločného vývoja parnej turbíny pre jadrové elektrárne. Premiér Putin povedal, že na projekte by sa mali spoločne podieľať ruská firma Atomenergomaš a francúzsky Alstom. Do úvahy prichádza aj spolupráca v oblasti elektrickej energetiky – spoločné projekty by mohli implementovať Electricité de France a Inter RAO UES. Cestné komunikácie v Rusku by mohli budovať francúzske stavebné firmy Vinci a Bouygues. Putin dodal, že Moskva má „veľké plány“ aj pre automobilky Renault a Peugeot.

Ruský premiér vyzdvihol spoluprácu v oblasti kozmonautiky a kúpu 10 ruských podporných rakiet francúzskou firmou Arianespace, ktorá je prvou spoločnosťou v oblasti komerčnej vesmírnej dopravy. „Štart podporných rakiet sa plánuje na september 2009,“ dodal. Moskva a Paríž chcú spolupracovať vo vesmírnej politike dlhodobejšie. Už dnes pracuje v Rusku viacero špecialistov na danú oblasť a stovky ruských odborníkov pôsobia vo Francúzsku.

Rok 2010 bude vzájomným rokom ruskej a francúzskej kultúry. Paríž sa bude propagovať v Rusku a Moskva vo Francúzsku. Pôjde o tzv. „Rok Ruska“ a „Rok Francúzska,“ oznámil Putin.

Francúzsky premiér, na rozdiel od ruského, spomenul na tlačovej konferencii aj iné, než len pozitívne závery. Svoj príspevok začal vymenovaním „otázok, v ktorých sa naše názory líšia.“ Opätovne pripomenul uznanie nezávislosti Južného Osetska a Abcházka a plán EÚ vyslať do oblasti 200 pozorovateľov do 1. októbra. Fillon dodal, že na začiatku ďalšieho mesiaca očakáva novú základnú dohodu, ktorá bude definovať vzťah medzi Moskvou a Bruselom a bude súčasne brať do úvahy ustanovenia dohody o prímerí medzi Ruskom a Gruzínskom, ktorú sprostredkoval Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA