Gazprom opäť rokuje s Ukrajinou

S blížiacou sa zimou sa opäť otvára otázka nezaplateného účtu Ukrajiny za zemný plyn z Ruska. Alexander Medvedev zo spoločnosti Gazprom otvorene hovorí, že žiadnej krajine nemožno dovoliť „kradnúť plyn.“

Ruský plynárenský monopol Gazprom vstupuje do ďalšieho kola rokovaní s Ukrajinou. Horúcou témou stále zostáva nezaplatený dlh Kyjeva za zemný plyn dodaný v minulosti. Rovnako sa však diskutuje aj o nových cenách, za ktoré bude Ukrajina energetickú surovinu nakupovať v budúcnosti, informoval denník Financial Times.

Ukrajine opäť hrozí, že aj počas nadchádzajúcej zimy jej ruský sused zavrie kohútiky s plynom. Alexander Medvedev, zástupca výkonného riaditeľa Gazpromu, pre FT povedal, že súčasná fáza rokovaní má od dohody ďaleko. Dodal, že Ukrajine by sa nemalo dovoľovať, aby za ten čas „kradla plyn.“

V hre sú nezaplatené faktúry v celkovej hodnote približne 2,4 mld. amerických dolárov, tvrdí Gazprom. Firma dodáva, že ku koncu novembra bola z tejto sumy zaplatená len „okrajová“ čiastka, teda vláda v Kyjeve nedodržala zmluvu o splatení dlhu, na ktorej sa obe strany dohodli v nedávnej minulosti.

Zamiešať kartami môže Európska komisia. Zástupcovia Gazpromu dnes (9.12.) cestujú do Bruselu, aby priblížili svoj zámer prinútiť Ukrajinu zaplatiť za dodané energetické suroviny. Analytici predpokladajú, že ruský monopol by mohol načúvať diplomatickému tlaku z Bruselu aj preto, že v hre je energetická bezpečnosť EÚ, ktorá je vôbec najväčším odberateľom ruských energií, z ktorých veľká časť sa prepravuje práve cez územie Ukrajiny.

Denník FT uzatvára, že súčasné rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinom by mali priniesť aj dohodu o nových cenách za dodávky plynu. Vladimír Putin a Júlia Tymošenková začali v tejto veci na úrovni predsedov vlád rokovať v októbri. Zatiaľ čo Ukrajina tvrdí, že európska trhová cena za plyn by mala pre tamojšie hospodárstvo likvidačný efekt, ruský premiér Putin si myslí: „Ako môžeme udržať súčasné ceny, ak naši ukrajinskí partneri stále dostávajú dvojnásobne lacnejší plyn? Skúste prísť do akéhokoľvek obchodu v Nemecku a povedať, že chcete Mercedes zadarmo alebo za polovičnú cenu. Kto vám ho predá za polovicu?“ FT dopĺňa, že do rozhovorov vstupuje ako negatívny faktor súčasná finančná kríza, ktorá sťaží nachádzanie akéhokoľvek kompromisného riešenia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA