Grécko sa bráni proti vylúčeniu zo Schengenu

Grécko zrýchlilo budovanie uzavretých záchytných centier pre ilegálnych migrantov, ktoré sa ponášajú na väznice, aby ho nevylúčili zo Schengenu. Čelí však kritike za to, že so žiadateľmi o azyl nemožno zaobchádzať ako s väzňami. Atény sa bránia tým, že zariadenia budú na podobnom princípe, aké majú aj Francúzi či Španieli.

Grécku podľa miestnych médií už veľa času v Schengene neostáva. Pripustil to aj minister ochrany občanov Michalis Chrisochoidis, ktorý vyhlásil, že krajinu môžu vylúčiť zo Schengenu, ak do júna nevyrieši ilegálnu migráciu. V tom čase do Atén príde hodnotiaci tím EÚ. Polícia a Ministerstvo ochrany občanov prijímajú preto tvrdé opatrenia v snahe zvrátiť negatívnu klímu.

Krajina zlyháva v zabezpečení svojich hraníc s Tureckom a podľa rozhodnutí súdov mnohých členských štátov neplní minimálne požiadavky pre zaobchádzanie so žiadateľmi o azyl. Dôsledkom toho ilegálni migranti, ktorí preniknú ďalej na západ, nemôžu byť poslaní späť do krajiny vstupu, tak ako to určuje európska legislatíva.

Teoreticky môže dôjsť k dočasnému obnoveniu hraničnej kontroly v štáte, ktorá predstavuje bezpečnostnú hrozbu pre susedov. Avšak Nicolas Sarkozy vo svojich nedávnych prejavoch v priamych narážkach na Grécko uviedol, že krajina, ktorá nedokáže kontrolovať svoje hranice by mala byť vylúčená zo Schengenu. Francúzko zároveň trvá na tom, aby riadenie Schengenu prebiehalo na medzivládnej úrovni miesto toho, aby ho viedla Európska komisia.

Na čele je Atika

Grécko teda v pondelok (27. marca) oznámilo, že v desiatich pevninských regiónoch vytvorí uzavreté centrá pre ilegálnych migrantov. Kopírujú pritom vzor zariadení na podobnom princípe, ktoré sú v Francúzku či Španielsku.

Vedenie prebral región Atika, pod ktorý spadá aj hlavné mesto Atény. Schválil vytvorenie troch takýchto centier. V nadchádzajúcich mesiacoch oznámi konkrétne miesta, kde budú nachádzať.

Predstavitelia regiónu poukazujú na to, že sa treba v prvom rade zbaviť postoja, ktorý podporuje vytvorenie týchto centier v prípade, že budú na „dvore“ suseda a miesto toho si treba uvedomiť riziko spojené s vylúčením zo Schengenu.

Podľa plánu majú regióny týždeň na vyslovenie súhlasu s vytvorením centier na svojom území a navrhnúť dostupné oblasti. Na podobnom zozname pracuje aj grécka polícia v spolupráci s Ministerstvom národnej obrany. Niektoré svoje objekty na tento účel ponúkol rezort obrany.

Urýchlené vytvorenie centier podporuje aj strana Nová Demokracia, ktorá pred voľbami 6. mája vedie v prieskumoch verejnej mienky. Naopak, krajne pravicová strana LAOS trvá na tom, aby boli prijaté kroky na deportáciu ilegálnych migrantov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA