Gruzínci budú do EÚ cestovať bez víz

Zrušenie vízovej povinnosti jasnou väčšinou odhlasovali poslanci Európskeho parlamentu.

Zrušenie vízovej povinnosti pre občanov Gruzínska dnes jasnou väčšinou odhlasovali poslanci Európskeho parlamentu (EP).

Na definitívne zrušenie víz je ešte potrebný súhlas členských štátov EÚ. Druhou podmienkou je konečné schválenie mechanizmu, ktorý v prípade zneužívania bezvízového styku umožní víza rýchlo opätovne zaviesť.

Dohodu o tzv. suspenzačnom mechanizme vyjednávalo aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

“Každé zrušenie, či zavedenie vízovej povinnosti je politicky citlivá otázka. Obzvlášť v dnešnej dobe, kedy sa to logicky spája s otázkou bezpečnosti”, povedal v decembri v rozhovore pre EurActiv.sk štátny tajomník rezortu zahraničia Ivan Korčok.

Rokovania trvali roky

Dodáva, že ako v prípade Gruzínska, tak aj Ukrajiny, ktorá tiež ašpiruje na bezvízový styk s EÚ, trvali rokovania s týmito krajinami roky. Museli zaviesť biometrické pasy či evidenciu obyvateľstva.

“Nemôžme dopustiť, aby sme aj u nich skončili na pol ceste, ako v prípade Bulharska a Rumunska v otázke vstupu do Schengenu,” argumentoval v prospech zrušenia víz Korčok.

Bezvízový styk s Gruzínskom podporilo 533 europoslancov, proti hlasovalo len 66 poslancov EP. Podľa nových pravidiel budú môcť Gruzínci cestovať a zotrvať v schengenskom priestore maximálne 90 dní v rámci 180-dňového obdobia.

Na zrušenie víz je potrebný súhlas členských štátov Únie, teda Rady EÚ.

O suspenzačnom mechanizme by mali hlasovať členské štáty a EP počas februára. Gruzínsko by sa podľa diplomatických zdrojov malo dočkať zrušenia víz koncom marca alebo v apríli.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA