Gruzínsko čaká reakciu EÚ

Gruzínsky prezident Michail Saakašvili, usilujúci o vstup krajiny do NATO a EÚ, vyzval Európsku úniu aby odsúdila údajný ruský akt agresie.

Krátka správa

Gruzínske úrady včera informovali, že ruské lietadlá v pondelok v noci narušili gruzínsky vzdušný priestor a zhodili raketu vzduch-zem, ktorá dopadla neďaleko hraníc Južného Osetska v blízkosti dediny Citelubani. Raketa zanechala 5 metrový kráter v zemi, no nevybuchla a nikto nebol zranený.

Gruzínsko tvrdí, že išlo o ruské lietadlá typu SU-24 a ako dôkaz poskytli radarové záznamy, ktoré ukazujú prílet lietadiel a ich následný odlet tým istým smerom.

Ruské ministerstvo zahraničia odmietlo obvinenia gruzínskej strany a poprelo, že by sa akékoľvek z ich lietadiel nachádzalo v inkriminovanom čase v oblasti. Rusko tiež ohlásilo, že povedie vlastné vyšetrovanie udalosti.

Incident opäť zhoršil, už aj tak mimoriadne napäté vzťahy medzi Ruskom a juhokaukazskou krajinou. Predstaviteľ Južného Osetska obvinil z útoku Gruzínsko, ktoré tým podlľa neho sledovalo diskreditáciu Ruska. Južné Osetsko, je gruzínsky odštiepenecký región, ktorý dostáva materiálnu aj morálnu podoporu od Ruska.

Gruzínsky prezident Michail Saakašvili na mieste incidentu povedal: „Toto nie je problém Gruzínska. Je to problém európskej bezpečnosti a ochrany“. Vyzval Európsku úniu, aby odsúdila Rusko za údajný raketový útok na gruzínske teritórium. Tbilisi chce, aby EÚ nekonala voči Rusku zmierlivo a vyslala „jasné a silné posolstvo odsúdenia“. Saakašvili uviedol ako paralelu prípad kybernetických útokov na estónske vládne a súkromné webstránky, čo Tallin označil tiež za dielo Moskvy. Európski diplomati zhodnotili, že ide o slovo Ruska proti slovu Gruzínska a vyzývajú na zdržanlivosť. Nechcú incident komentovať dokým udalosť nebude prešetrená. Zdroje z NATO uviedli, že to považujú za bilaterálnu záležitosť. Predseda OBSE, španielsky minister zahraničia Moratinos, označil incident za vážny a vyzval na dôkladné zdokumentovenie udalosti.

Vzájomné vzťahy Gruzínska a Ruska sú okrem preblému Južného Osetska dlohodobo poznačené nedôverou. Minulý rok Gruzínsko vyhostilo štyroch vojenských úradníkov, ktorých obvinilo zo špionáže. Moskva následne stiahla svojho veľvyslanca, vykázala okolo 130 Gruzíncov a zakázala dovoz hlavných gruzínskych produktov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA