Gruzínsko: Vec EÚ alebo Francúzska?

EÚ vyšle do Gruzínska 200 pozorovateľov ešte pred 1. októbrom, zhodli sa ministri. Supervízorom misie sa stane francúzsky diplomat Pierre Morel. Pozorovatelia nebudú pôsobiť pod hlavičkou OSN ani OBSE, ale priamo pod vlajkou EÚ. Tretinu z nich nominuje Francúzsko.

Skupina 200 pozorovateľov, ktorých vyšle do Gruzínska EÚ, nebude pôsobiť pod vlajkou OSN, ani pod hlavičkou OBSE, ale bude autonómna. Svoje aktivity bude vykonávať v rámci Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky (EBOP). Tak sa včera (15.9.) na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAERC) dohodli ministri zahraničia krajín EÚ.

Nad EUMM, Monitorovacou misiou EÚ, bude s vysokou pravdepodobnosťou dohliadať Pierre Morel, francúzsky diplomat, niekdajší veľvyslanec v Moskve (1992-1996) a súčasný zástupca EÚ pre Strednú Áziu. Súčasne by mal zastupovať EÚ v Gruzínsku. Jeho mandát by mal byť schválený v blízkej dobe, uviedol nemenovaný zdroj blízky Rade. Morel by mal pracovať priamo pod Javierom Solanom, Vysokým predstaviteľom EÚ pre SZBP.

Hlavný štáb misie EÚ bude mať sídlo v Tbilisi, pričom sa zriadia aj jednotlivé regionálne kancelárie. Očakáva sa, že počas prvých troch rokov sa náklady na operáciu vyšplhajú do výšky 31 mil. eur.

Kto by sa mal stať hlavným pozorovateľom v rámci EUMM, nie je známe. Aj napriek tomu je však jasné, že dominantnú pozíciu zaujme Francúzsko, a to nielen kvôli prímeriu, ktoré sprostredkoval Nicolas Sarkozy, a menovaním Morela za supervízora, ale aj pre skutočnosť, že približne tretinu pozorovateľov budú nominovať Francúzi.

Ministri sa okrem iného dohodli, že sa zriadi medzinárodná nezávislá vyšetrovacia komisia, ktoré preskúma sporné udalosti v Gruzínsku.

Komisárka pre vonkajšie vzťahy, Benita Ferrero-Waldner, prisľúbila 500 mil. eur, ktoré sa použijú preto, aby „bolo niečo na stole.“ Mala na mysli konferenciu donorov pre Gruzínsko, ktorá sa uskutoční v októbri. Veľká časť týchto európskych peňazí sa použije na podporu energetických sietí a infraštruktúry. Ferrero-Waldner dodala, že obeťou rusko-gruzínskeho konfliktu sa môže stať projekt Nabucco, ktorý ma transportovať neruské energie do Európy aj cez územie Gruzínska.

Pozície

Komisárka Benita Ferrero-Waldner, si myslí, že v Gruzínsku treba riešiť najmä otázky návratu utečencov, hospodárskeho rozvoja, makroekonomickej a makro-finančnej stabilizácie, infraštruktúry a energetiky: „Našim zámerom je pracovať na balíku stability a rastu pre Gruzínsko v [spomenutých] štyroch oblastiach.“

Bernard Kouchner, šéf francúzskej diplomacie, musel opäť obhajovať plán prímeria, ktorý sprostredkoval Nicolas Sarkozy. Na adresu nedávnej kritiky generálneho tajomníka NATO, Jaap de Hoop Scheffera, že dohoda ponechala Moskve príliš veľké manévrovacie pole, Kouchner reagoval, že EÚ bola vôbec jediným aktérom, ktorý na krízu v Gruzínsku reagoval. Francúzsky minister dodal, že ak sa nepočíta prítomnosť plavidiel NATO v Čiernom mori, „okrem EÚ nebol v Gruzínsku prítomný nikto.“

„Vyjednávania v Moskve a v Tbilisi neboli jednoduché, zvlášť tie v Moskve. Dokument, ktorý podpísal prezident Nicolas Sarkozy s prezidentom Medvedevom a prezidentom Saakašvilim, nie je perfektný. Žiadne mierové rozhovory nevytvoria na začiatku perfektný dokument. Nikdy, nikdy, nikdy,“ dodal Kouchner.

„12. augusta sme potrebovali mierový plán. Francúzske predsedníctvo urobilo, čo mohlo, aby ruskí vojaci nepokračovali k Tbilisi a aby prezident [Saakašvili] nebol prinútený odstúpiť. [..] Potom sa musel dojednať časový plán pre stiahnutie sa vojakov a to je to, čo sme učinili uplynulý víkend. Toto všetko nie je dokonalé, to viem. Všetci to vieme. Viem, že vždy bude existovať rozdielnosť v interpretáciách, ale [..] dnes sme radi, že sa ruskí vojaci z okolia Poti a z okolitých stanovíšť už stiahli,“ povedal francúzsky minister.

Kouchner očakáva, že pozorovatelia EÚ, „ktorých bude najmenej 200 a možno i viac,“ budú motiváciou pre ruských vojakov, aby sa stiahli aj z Južného Osetska a Abcházka.

Ďalšie kolo rokovaní je naplánované na 16.-17. októbra do Ženevy, dodal minister. Najskôr sa hovorilo, že rokovania sa uskutočnia 15. októbra, Kouchner to však označil za nedorozumenie, keďže v danom termíne sa uskutoční summit EÚ. O formáte a ďalších detailoch ženevskej schôdzky sa rozhodne v nasledujúcich dňoch.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA