Gruzínsko: Zo severu sa zmráka

Ruská armáda postupuje hlbšie do Gruzínska. Kroky Moskvy vyvolali vlnu rozhorčenia medzi mnohými politickými lídrami. Baltské štáty nechcú ďalej strkať hlavu do piesku, Ukrajina pohrozila zákazom vrátiť sa ruským lodiam do Sevastopoľu, USA a Británia hovoria o okupácii.

Ruské ozbrojené sily postúpili hlbšie do Gruzínska. Pod kontrolou Moskvy sa ocitli mestá Gori a Senaki. Michail Saakašvili, gruzínsky prezident, obvinil včera popoludní severného suseda z invázie na územie suverénneho štátu. „Tvrdia, že ich cieľom je zosadiť demokraticky zvolenú vládu republiky Gruzínsko,“ cituje Saakašviliho slová Financial Times a dodáva, že po týchto slovách bola telekonferencia zrušená a prezidenta z jeho sídla evakuovala ochranka. Dôvodom bolo upozornenie, že ponad rezidenciou prelietavajú údajne ruské lietadlá.

Skupina 7 najvyspelejších krajín sveta (G7) vyzvala Rusko, aby okamžite pristúpilo na prímerie. Vyhlásenie v mene skupiny predniesli francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner a jeho fínsky kolega Alexander Stubb.

Tvrdší tón vo vzťahu k Rusku volí aj Ukrajina. Kremeľ má v súčasnosti k dispozícii námornú základňu v krymskom prístave Sevastopoľ. Kyjev Moskve pohrozil, že ak ruská námorná flotila vystrelí na gruzínske územie, nebude viac vítaná v prístave v ukrajinských vodách. Ruskí lídri na oplátku obvinili ukrajinskú vládu z vysielania svojich vojakov do Gruzínska a zabíjania príslušníkov ruských síl počas bojov. Hoci sa rozšírenie gruzínsko-ruského konfliktu do Ukrajiny nepredpokladá, viacerí analytici sa zhodujú, že situácia sťaží jej cestu do EÚ a NATO.

Baltské republiky a Poľsko vyzvali EÚ, aby sa po posledných udalostiach prestala zbližovať s Ruskom. „Musíme prehodnotiť svoju politiku. Môžeme za partnera považovať krajinu, ktorá sa takto správa? Je čas prestať strkať hlavu do piesku,“ cituje Financial Times Toomasa Hendrika Ilvesa, estónskeho prezidenta. Krajiny v spoločnom vyhlásení uvádzajú, že konflikt v Gruzínsku musí byť pre EÚ lakmusovým papierikom.

Ruské prezidentsko-premiérske duo, Dmitrij Medvedev – Vladimír Putin, kritizovali obaja britskí lídri. Premiér Gordon Brown povedal, že pre konanie Ruska nejestvuje „ospravedlnenie“ a nedávne udalosti sa dotknú vzťahov Londýna a Moskvy. David Cameron, líder konzervatívnej opozície, použil po vzore niekdajšej premiérky Margaret Thatcherovej rétoriku studenej vojny a označil správanie sa Moskvy za „ohavné.“ Ako informuje FT, pre BBC povedal: „Jediný jazyk, ktorému surovci rozumejú, je, že sa im ľudia postavia [na odpor].“

Spokojný nie je ani George W. Bush, americký prezident. V pondelok neskoro v noci obvinil svojho ruského kolegu Medvedeva z invázie a z pokusu o zvrhnutie „regulárne zvolenej vlády.“ Vyzval Rusko, aby prijalo návrh na prímerie, ktorý vypracovala EÚ.

Rusko sa bráni a označuje svoje vojenské operácie za „mierové.“ Podľa Dmitrija Medvedeva už ruské ozbrojené sily úspešne ukončili viac ako polovicu plánovaných operácií a ich cieľom nie je obsadenie Gruzínska, ale vytvorenie dostatočne širokých nárazníkových zón v okolí Južného Osetska a Abcházka. Rusko medzi časom odmietlo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o prímerí, ktorý vypracovalo Francúzsko. Moskva označila požiadavky na stiahnutie sa z Južného Osetska a rešpektovanie celistvosti Gruzínska za neprijateľné.

“Rusko je asertívnejšie, získava na sile a znovu sa snaží získať pozíciu mocnej krajiny”, povedal v rozhovore pre EurActiv expert na ruskú politiku, prof. Dutkiewicz, ktorý vystúpil na pôde Univerzity Komenského s prednáškou v rámci projektu Excelentná univerzita.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA