„Hory zubnej pasty“ na letiskách EÚ

Nahnevaní členovia Európskeho parlamentu komisárovi pre dopravu J. Barrotovi povedali, že musí revidovať pravidlá, podľa ktorých nesmú pasažieri vziať na palubu lietadla viac ako 100 mililitrov tekutín.

Krátka správa

V diskusii 12. januára europoslanci spochybnili potrebnosť prísnych bezpečnostných pravidiel v leteckej doprave, zavedených v novembri minulého roku. Kritizovali tiež chaotický spôsob, akým sú opatrenia na niektorých letiskách realizované.

Podľa europoslancov skončí každý týždeň skonfiškovaných na letisku vo Frankfurte zhabaných viac ako 20 ton tovarov. V Amsterdame je to zas asi 1600 litrov alkoholu a parfumov. Dôvodom je, že podľa Komisia obmedzila množstvo tekutín na palube na 100 mililitrov na cestujúceho, v uzavretých transparentných plastických vreckách.

Pravidlá boli vypracované po odhalení teroristického sprisahania, pri ktorom chceli útočníci prepašovať na palubu lietadla na londýnskom Heathrow v auguste minulého roka tekutú výbušninu.

„Občania nemajú spôsob, ako by sa mohli brániť proti absolútnej sile súkromných osôb v uniformách“, povedal španielsky liberálny poslanec Guardans Cambo.

Podľa rakúskeho europoslanca Reinharda Racka (EPP-ED) sa to deje bez akéhokoľvek dôkazu o tom, či sú opatrenia skutočne účinné v boji proti terorizmu, alebo či sú len obťažovaním stále viac nahnevaných cestujúcich. „Nikto očividne nevie – ani sa nestará – či sú tieto pravidlá efektívne, pretože sa nedeje žiadne hodnotenie, alebo nie sú zverejnené žiadne výsledky takéhoto hodnotenia“, dodal europoslanec.

Komisár Barrot prisľúbil, že prebehne evaluácia pravidiel a dodal, že ho „vôbec neteší, že boli takého opatrenia zavedené“. Vyslovil nádej, že sa vďaka novým technológiám stanú zbytočnými. Komisár však súčasne vyhlásil, že dúfa, že sa pravidlá podarí rozšíriť aj za hranice EÚ, čím sa stanú efektívnejšími.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA