IISS: Gruzínsko si samo podkopáva cestu do NATO

USA riskujú, že prílišným dôrazom na skoré členstvo Gruzínska a Ukrajiny v NATO naštrbia transatlantické spojenectvo. IISS tiež upozorňuje, že s ohľadom na kroky samotného Gruzínska, európske krajiny aliancie uvažujú strategickejšie než Washington.

Gruzínsko si samo podkopáva cestu do NATO, tvrdí vo svojom výročnom hodnotení medzinárodných udalostí, Global Strategic Review 2008, britský Medzinárodný inštitút strategických štúdií (IISS). „Gruzínsko si oslabuje svoju pozíciu pre vstup do NATO. Hľadaním možností na opätovné získanie stratených území [..] bez schopnosti učiniť samo otvorene vzdoruje svojmu strategickému patrónovi, USA, a súčasne vyzýva západ, aby upratal neporiadok, ktoré samo spôsobilo,“ cituje časti analytickej štúdie denník Financial Times.

Na druhej strane, podľa IISS sa dopúšťajú zásadnej chyby aj americkí spojenci, ak trvajú na rýchlom pripojení sa Tbilisi do vojenskej aliancie: „Európania majú právo tvrdiť, že je v strategickom záujme NATO zastaviť politiku rozširovania. [..] Európa bude chcieť USA pozvať k strategickému, nie nostalgickému rozmýšľaniu.“

Britskí analytici tvrdia, že reakcia Moskvy na Južnom Kaukaze bola síce neprimeraná a tvrdá, ale odpoveď západu musí byť opatrná. Predovšetkým varujú pred prílišným zapájaním emócií do medzinárodnej bezpečnostnej politiky. Akokoľvek, augustové udalosti podľa nich nie sú začiatkom novej studenej vojny – žiadna zo strán si ju neželá a v stávke je zatiaľ príliš málo, aby sa oplatilo riskovať úplné ochladenie vzťahov.

IISS dodáva, že Gruzínsko a jeho snaha opätovne získať kontrolu nad Južným Osetskom a Abcházkom nie je pre NATO jediným problémom. Nestabilita môže do aliancie prísť aj s prípadným unáhleným členstvom Ukrajiny v nej.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA