Irán asi ide pred OSN

Na mimoriadnom stretnutí Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktoré sa uskutoční 2. a 3. februára, budú lídri EÚ žiadať, aby sa prípad Iránu dostal pred Bezpečnostnú radu OSN. Rusko už s tým medzičasom súhlasí.

 

Krátka správa

Británia, FrancúzskoNemecko, tri krajiny EÚ, ktoré sa silno angažujú aby zabránili Iránu pokračovať v programe obohacovania uránu, dali prezidentovi Mahmúdovi Ahmadinedžádovi posledné varovanie. Na včerajšom (16. január) niekoľkohodinovom stretnutí v Londýne rozhodli, že ak Teherán neustúpi, jeho prípad sa dostane pred Bezpečnostnú radu OSN.

K tomuto kroku ich priviedlo minulotýždňové rozhodnutie Iránu odstrániť pečate MAAE na zariadeniach pre obohacovanie uránu. Konflikt sa už ťahá viac ako rok, keď sa EÚ a USA obávajú, že obohacovanie uránu je cestou k vytvoreniu jadrovej zbrane. Teherán však trvá na tom, že výskum je určený na mierové účely, a má tak naň podľa Dohody o nešírení jadrových zbraní právo. Varoval, že ak bude jeho prípad privedený pred Bezpečnostnú radu, úplne zastaví akúkoľvek spoluprácu s MAAE. Varoval tiež, že ak naň budú uvalené sankcie, povedie to k nárastu cien ropy.

Rusko, ktoré doteraz nesúhlasilo s rokovaním o Iráne v BR OSN, čiastočne zmenilo pozíciu. Hoci sa nevzdalo nádeje na dohodu, podľa ktorej by sa obohacovanie uránu pre Irán vykonávalo na ruskej pôde pod medzinárodným dohľadom, prezident Putin naznačil, že jeho pozícia je teraz „veľmi blízko“ k EÚ a USA. Neznámou tak ešte ostáva Čína, ktorá má ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN právo zablokovať akékoľvek rozhodnutie.

Pozíciu bude musieť zaujať aj Slovensko, nakoľko sa stalo na najbližšie dva roky nestálym členom BR OSN.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA