Irán brnká medzinárodnému spoločenstvu na nervy

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) varoval predstaviteľov Iránu pred chvíľou, keď Západ stratí trpezlivosť. Irán totiž ešte oficiálne nereagoval na balíček stimulov, ktorý do krajiny „prinieslol“ v júni 2006 Javier Solana.

 

Krátka správa

Varovanie prišlo krátko pred návštevou hlavného vyjednávača Iránu Aliho Larijániho v Bruseli. Ten vo štvrtok 6. júla neoficiálne stretol so šéfom zahraničnej politky EÚ Javierom Solanom. Toto stretnutie bolo prvé od začiatku júna, kedy prišiel do Iránu Solana aj s balíčkom, ktorý odsúhlasili stáli predstavitelia Bezpečnostnej rady OSN plus Nemecko (pozri EurActiv.sk 7. jún 2006). Ďalšie formálne rokovania medzi EÚ a Iránom sú naplánované na utorok 11. júla. Larijáni vyjadril ochotu pokračovať v rokovaniach.

Agentúra Reuters napísala, že ministri zahraničných vecí USA, Veľkej Británie, Francúzska, Ruska, Číny a Nemecka a predstvitelia EÚ sa následne stretnú v stredu, aby prerokovali negatívne kroky voči Iránu pre prípad, že sa opäť jasne nevyjadrí.

Iránski predstvitelia sa síce vyjadrili k ponuke relatívne pozitívne, no medzinárodné spoločenstvo oficiálnu odpoveď zatiaľ neobdržalo.

Šéf IAEA Mohamed El-Baradei sa vyslovil za špeciálnu úlohu, ktorú by v procesoch vyjednávania medzi Západom a Iránom mohlo zohrať Turecko. Vo štvrtok 6. júla povedal v rozhovore pre tureckú televíziu: „Máte blízke historické vzťahy aj s Blízkym východom a Iránom, ale rovnako aj so Západom a USA. Ste členom NATO. Môžete dobre porozumieť pozíciám týchto štátov a priviesť ich za rokovací stôl”.

El-Baradei stále verí, že kríza sa dá vyriešiť: „Trvalé a konečné riešenie prinesie diplomacia”. Zároveň povedal, že ak chcú byť Západné krajiny vo svojom úsilí úspešné, mal by samé znížiť vlastný jadrový arzenál.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA