Iránsky nukleárny konflikt: nemožno ustúpiť?

Británia, Francúzsko a Nemecko sú rozhodnuté posunúť prípad iránskeho nukleárneho výskumu pred Bezpečnostnú radu OSN. Iránsku islamskú republiku tým chcú prinútiť vzdať sa programu obohacovania uránu.

 

Krátka správa

Nedávnu britskú požiadavku na uvalenie sankcií Bezpečnostnej rady OSN Irán odmietol ako „zvyčajné západné strašenie“. Dôvodom najnovšieho vyhrotenia konfliktu je odstránenie pečatí OSN iránskymi úradmi, ktoré sa uskutočnilo 10. januára, a obnovenie programu „výskumu a vývoja“ obohacovania uránu.

Na stretnutí ministrov zahraničných vecí Británie, Francúzska a Nemecka 12. januára žiadal britský premiér Tony Blair aby bol iránsky prípad posunutý pred výbor Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). To môže viesť k zaangažovaniu Bezpečnostnej rady OSN a prípadnému uvaleniu ekonomických sankcií.

Čína sa ponúkla, že sa postaví na stranu európskych krajín a USARusko – predtým oponent zaangažovania BR OSN – tiež vyjadrilo svoj nesúhlas s iránskym krokom. Slovensko, ako nestály člen BR OSN, bude musieť k veci rovnako zaujať postoj. V tomto štádiu však považujú pozorovatelia prípadné použitie vojenskej sily proti Iránu za vzdialenú možnosť.

Teherán stále tvrdí, že jeho atómový program je výhradne na mierové účely a na riešenie konfliktu treba používať diplomaciu, nie konfrontáciu. Výskum pre mierové účely Dohoda o nešírení jadrových zbraní, ktorú Irán podpísal, povoľuje. EÚ a USA však hovoria o možnosti duálneho použitia obohateného uránu – teda aj ako náplne jadrových hlavíc.

„Situácia je extrémne vážna a dáva nám veľmi silné dôvody na obavy“, povedala Cristina Gallach, hovorkyňa šéfa diplomacie EÚ Javiera Solanu. Podľa nej musí Irán sľúbiť, že nezačne s procesom obohacovania uránu. Inak mu hrozia sankcie.

Analytici poukazujú na fakt, že konflikt vytvára „veľké riziko“ na medzinárodnom trhu s ropou. Z Iránu pochádza takmer 5% jej súčasnej celosvetovej produkcie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA