Novým Osobným predstaviteľom J. Solanu pre Kosovo je Jonas Jonsson

Vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP Javier Solana vymenoval 1. augusta Jonasa Jonssona za svojho Osobného predstaviteľa pre Kosovo.

Krátka správa

Johnson bude tiež na čele Medzinárodného civilného úradu – Prípravného tímu Osobitného predstaviteľa EÚ (International Civilian Office – European Union Special Representative Preparation Team) v Prištine, Kosovo.

Ako uviedla vo vyhláseni hovorkyňa Javiera Solanu Cristina Gallach, úlohou Jonssona  bude presadzovať celkový koherentný prístup EÚ v plánovaní budúcej posilnenej prítomnosti EÚ v Kosove, ktorá sa očakáva po definitívnom stanovení štatútu tejto srbskej odštiepeneckej provincie.

Jonsson pochádza zo Švédska a je členom Politickej jednotky Sekretariátu Rady (EU Council Secretariat’s Policy Unit). Má skúsenosti s misiami civilného krízového manažmentu v Gruzínsku, Iraku, palestínskych územiach ako aj na Balkáne.

Jonsson nahradí na tomto poste Torbjörna Sohlströma, ktorý bol v minulosti dôležitým účastníkom rozhovorov medzi Bruselom a Prištinou.

Cieľom ICO-EUSR Prípravného tímu je pripraviť pôdu pre Medzinárodného civilného predstaviteľa resp. Osobitného predstaviteľa EÚ a jeho úrad, ktorý bude dohliadať na implementáciu štatútu a bude mať niektoré výkonné právomoci. V jeho pôsobnosti ďalej bude pripraviť prenos kompetencií z prechodnej správy OSN UNMIK na kosovské úrady a do určitej miery aj na medzinárodnú správu.

EÚ takisto plánuje misiu EBOP v Kosove, ktorej cieľom bude podporiť rozvoj právneho štátu.

Javier Solana naznačil novinárom na stretnutí ASEAN v Manile, že nové rokovania o Kosove a jeho budúcom štatúte by sa mali začať v polovici augusta, oficiálna výzva príde pravdepodobne od Generálneho tajomníka OSN. Pan Ki-mun vo svojom vyhlásení uviedol, že očakáva správu o výsledkoch činnosti Kontaknej skupiny pre Kosovo resp. Trojky zloženej zo zástupcov EÚ, USA a Ruska do 10. decembra tohto roku.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA