Komisia odhalí zoznam zakázaných vecí v lietadlách

EK zverejní kompletný zoznam vecí, ktoré nie je možné vzať si zo sebou na palubu lietadla. Úplný výpočet neprípustných predmetov bol doteraz tajný, čo spôsobovalo niektorým cestujúcim komplikácie.

Zoznam, ktorý je súčasťou legislatívy o bezpečnosti civilného letectva EÚ, doteraz nie je verejne prístupný. Podľa európskeho komisára pre dopravu Antonia Tajaniho ho tajili z bezpečnostných dôvodov. „Ked Komisia prijala bezpečnostné pravidlá, bolo rozhodnuté, s podporou členských štátov, že z bezpečnostných dôvodov zostanú pred verejnosťou utajené“, uviedol Tajani. Komisia tiež tvrdila, že chce chrániť občanov, preto by niektoré detaily nemali byť známe teroristom.

V piatok, 8. augusta sa EK rozhodla, že zoznam v záujme väčšej transparentnosti a pohodlia cestujúcich zverejní v úradnom vestníku a na stránkach EK. Stať by sa tak malo v “najbližších dňoch”.

Dodnes pasažieri cestujú v právnej neistote. Niektoré najbežnejšie predmety EK vymenovala v tlačovej správe a o tých informujú aj letiská a letecké spoločnosti. Originálny zoznam, ktorý je súčasťou nariadenia EK z roku 2006 zatiaľ nebol zverejnený. Kým väčšina cestujúcich vie, že si nemôže do príručnej batožiny zobrať väčšie množstvo tekutín, strelné zbrane a nože, nie všetci vedia, že si so sebou nemôžu zobrať napríklad baseballovú pálku.  

Tento stav v apríli kritizovala Eleanor Sharpston, generálna advokátka Európskeho súdneho dvora (ESD). Rozhodnutie EK nepublikovať kompletný zoznam nazvala v písomnom stanovisku „úplnou absurditou“. Vyjadrila sa tak k podaniu nemeckého pasažiera Gottfrieda Heinricha. V roku 2005 ho vykázali z lietadla na letisku vo Viedni, pretože so sebou niesol tenisové rakety. Ako dôvod uviedli, že tenisové rakety nie sú na palube povolené. Heinricha, ktorý o tejto skutočnosti nemal odkiaľ vedieť, to rozčúlilo natoľko, že sa so sťažnosťou obrátil na súd v Rakúsku a ten na ESD.

“Je absolútne nelogické vydať zoznam zakázaných predmetov v batožinách cestujúcich a nikomu nepovedať, čo v ňom je,” vyhlásil na margo poslanec Európskeho parlamentu z frakcie liberálov Ignasi Guardans (ALDE).

Niektoré detaily bezpečnostných opatrení zostanú aj po piatkovom rozhodnutí EK naďalej tajné, napríklad tie týkajúcie sa kontroly dopravných prostriedkov, ktoré vchádzajú do verejnosti neprístupných častí letisiek, podrobnosti o zaobchádzaní s problémovými pasažiermi, s batožinou bez dozoru ako aj detaily o kontrole carga a pošty.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA