Komisia sa snaží zachrániť dohodu ACTA

Európska komisia vyzvala parlament, aby počkal s konečným verdiktom o medzinárodnej dohode proti falšovaniu ACTA, kým ju nepreskúma Európsky súdny dvor. Parlament chce hlasovať do leta.

Eurokomisár pre obchod Karel De Gucht, ktorý je silný podporovateľ dohody ACTA, vyzval Európsky parlament, aby „rešpektoval Európsky súdny dvor a počkal na jeho názor, kým rozhodne o dohode ACTA“.

De Guchtova výzva prišla po tom, ako včera kolégium komisárov rozhodlo postúpiť dohodu na Európsky súdny dvor, ktorý má zhodnotiť jej zlúčiteľnosť s európskym právom.

De Gucht takto odpovedal aj na vyhlásenia europoslancov socialistickej a zelenej skupiny, ktorí slúbili, že zmluvu „pochovajú“ skôr, ako bude mať Európsky súdny dvor vôbec šancu vydať svoj verdikt.

„Verím, že Euopská komisia má zodpovednosť poskytnúť našim demokraticky voleným zástupcom a verejnosti detailné a presné informácie,“ povedal De Gucht.

„Väčšina kritiky proti ACTA sa týka možného dopadu na základné práva. Najvyšší európsky súd nezávislo rozhodne o legálnosti dohody,“ vyhlásil.

Komisia postúpila dohodu na Súdny dvor EÚ, ktorý má rozhodnúť, či je v súlade s európskymi základnými právami, ako sú sloboda prejavu, informácií, ochrana osobných údajov a intelektuálneho vlastníctva.

Ak by sa čakalo na verdikt súdu, mohlo by to oddialiť konečné rozhodnutie o súde o jeden až dva roky. Predkladatelia zmluvy chceli tento čas využiť na vysvetlenie toho, čo zmluva naozaj obsahuje a čo nie.

Pozície európskych ľudovcov a liberálov však také jasné zatiaľ nie sú. O tom, kedy sa bude hlasovať v parlamente, majú rozhodnúť lídri politických skupín.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA