Konflikt okolo Iránu sa stupňuje

Bezpečnostná rada OSN je pravdepodobne pripravená debatovať o kontroverznom iránskom jadrovom výskume. Washington a Teherán si vymieňajú vyhrážky. EÚ verí, že konflikt možno ešte vždy riešiť dialógom.

 

Krátka správa

„Prišiel čas, aby konala Bezpečnostná rada OSN“, povedal americký veľvyslanec pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) Gregory Schulte. Konflikt okolo iránskeho jadrového programu prešiel 8. marca do konfrontačného módu. Teherán zas na oplátku vyhlásil, že „USA sú dostatočne silné na to, aby spôsobovali bolesť a utrpenie. Ale aj sami môžu byť obeťou bolesti a utrpenia.“

Zdá sa, že ruské snahy o dosiahnutie kompromisu v posledných dňoch neprinášajú konkrétne výsledky. Rusko okrem iného navrhovalo, že časť iránskeho jadrového programu bude realizovaná na ruskom území, čím Teherán nezíska kontrolu nad celým procesom obohacovania uránu. Pozornosť sa teraz presúva na stretnutie Bezpečnostnej rady OSN budúci týždeň, ktoré môže rozhodnúť aj o sankciách voči Iránu.

USA stále tvrdia, že chcú cez Bezpečnostnú radu dosiahnuť diplomatické riešenie, ktoré však, ak sa Teherán rozhodne nesplniť podmienky, môže byť podporené ekonomickými sankciami a dokonca aj vojenskou silou. Podľa Washingtonu má Teherán dosť jadrového materiálu na výrobu až desiatich bômb.

Irán však stále jednoznačne tvrdí, že cieľom jeho jadrového programu je len civilné využitie. Súčasne však zdôraznil, že v prípade útoku odpovie rovnako vojenskou silou.

Podľa Ruska by sankcie OSN Irán nepresvedčili, aby sa vzdal jadrových ambícií. Pohľad Moskvy vyjadril minister zahraničných vecí Sergej Lavrov slovami: „Neexistuje vojenské riešenie tejto krízy.“

Krajiny EÚ-3 – Británia, Francúzsko, Nemecko – ktoré sa v konflikte okolo Iránu aktívne angažujú, súhlasia s „nevyhnutnosťou“ akcie Bezpečnostnej rady OSN. Stále však veria, že Irán prijme kompromisnú ponuku Ruska v jej pôvodnej podobe. Čína vyslovila podporu pre „rokovania EÚ a Ruska s Iránom“.

Naposledy sa objavili špekulácie, že Irán by nakoniec preniesol časť svojho jadrového programu do Turecka. To je síce členom NATO a spojencom USA, turecká vláda však vyhlásila, že podporuje právo Iránu na mierové využívanie jadrovej energie.

Ak sa prípad iránskeho jadrového programu dostane pred BR OSN, bude sa k nemu musieť, ako nestály člen, jednoznačne postaviť aj Slovensko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA