Koordinátor EÚ pre boj s terorizmom odstupuje

Prvý koordinátor EÚ pre boj s terorizmom, Gijs de Vries po troch rokoch v úrade končí. Stane sa tak v marci, ako uviedla agentúra Reuters.

Krátka správa

Asistent európskeho koordinátora pre boj s terorizmom 9. februára 2007 uviedol, že rozhodnutie jeho šéfa nesúvisí so správou Európskeho parlamentu, ktorá ho kritizovala za neposkytnutie odpovedí na obvinenie zo spolupráce s vládami niektorých členských krajín, ktoré umožnili americkej CIA tajné letecké transporty podozrivých z terorizmu. De Vries odstupuje údajne kvôli rozhodnutiu nepredĺžiť si pracovnú zmluvu.

Funkcia koordinátora pre boj proti terorizmu sa nespája takmer so žiadnymi výkonnými právomocami, jeho úloha je primárne v koordinovaní protiteroristických opatrení a v monitoringu členských krajín EÚ pri uplatňovaní antiteroristickej legislatívy.

Koordinátorom sa stal tento holandský politik v marci 2004 po vlakových atentátoch v Madride, pri ktorých zahynulo 191.

Aj keď malo vytvorenie postu koordinátora EÚ pre boj s terorizmom prispieť ku koordinácii práce jednotlivých členských krajín, nedostatok výkonných právomocí to neumožnil. Na druhej strane členské krajiny sú značne neochotné zdieľať informácie o svojich aktivitách zameraných proti terorizmu. De Vries sa takto ocitol v situácii, ktorá mu neumožnila efektívne vykonávať svoju funkciu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA