Kosovo aj Srbsko musia zabrať, no v Únií sú stále vítané

Vzájomné vzťahy Belehradu a Prištiny sa zlepšili, ale vlády oboch krajín majú čo v prístupovom procese dobiehať, konštatuje Európsky parlament.

Členské štáty Európskej únie, ktoré ešte neuznali Kosovo, by tak mali urobiť, Srbsko musí zosúladiť svoju zahraničnú politiku s EÚ a Belehrad a Priština musia znormalizovať vzájomné vzťahy.

To sú hlavné body vyplývajúce z uznesení, ktoré včera schválili poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Srbská politická vôľa

V uznesení týkajúcom sa Srbska poslanci privítali zlepšenie vzájomných vzťahov Belehradu a Prištiny a pokrok v preberaní legislatívy EÚ.

Parlament vyzval srbské orgány na vytvorenie vhodného inštitucionálneho systému na prijímanie predvstupovej pomoci EÚ.

Doterajší srbský premiér potvrdil dominanciu aj prezidentským víťazstvom

„V kľúčových oblastiach ako je právny stáť, nezávislosť súdnictva či boj proti korupcii by malo Srbsko preukázať väčšiu politickú vôľu pri napredovaní v reformách,“ pripomenul Eduard Kukan, poslanec Európskeho parlamentu (EĽS/SK), člen zahranično-politického výboru a predseda Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Srbsko.

Čítajte aj: Srbsko a študentská vzbura

Podľa poslancov by Srbsko malo zosúladiť svoju zahraničnú politiku s politikou EÚ, a to aj vo vzťahu k Rusku.

Kosovské pridruženie a uznanie

V prípade Kosova europoslanci privítali nadobudnutie platnosti Dohody o stabilizácii a pridružení medzi EÚ a Kosovom a návrh Európskej komisie na zrušenie víz EÚ pre občanov Kosova.

Pripomenuli však, že zatiaľ neboli splnené všetky podmienky na liberalizáciu vízového režimu.

Rétorika ohrozuje stabilitu Západného Balkánu

Eduard Kukan na margo Kosova doplnil, že krajina v posledných mesiacoch prechádza ťažkou politickou krízou, ktorá vyústila do predčasných volieb. „Je teraz mimoriadne dôležité sformovať vládu a začať sa venovať potrebným reformám, z ktorých budú ťažiť kosovskí obyvatelia,“ píše v stanovisku Kukan.

Mogherini: Západný Balkán má dvere do EÚ otvorené

Uznesenie, ktoré poslanci schválili tiež konštatuje, že päť členských štátov EÚ, medzi nimi aj Slovensko, dosiaľ neuznalo Kosovo. Prijatý text v tejto súvislosti uvádza, že uznanie Kosova by zvýšilo dôveryhodnosť vonkajšej politiky EÚ a prispelo k normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou.

„Toto hlasovanie vysiela silný signál, že budúcnosť nezávislého Kosova je v EÚ. Kosovo vyzýva na konštruktívnu reakciu. Dve zostávajúce kritériá nevyhnutné na liberalizáciu vízového režimu – vymedzenie hraníc s Čiernou Horou a výsledky v oblasti usvedčenia vysokopostavených páchateľov korupcie a organizovaného zločinu – môžu a musia byť rýchlo splnené, aby mohli občania Kosova cestovať [do EÚ] bez víz,‟ uviedla spravodajkyňa a podpredsedníčka EP, Rakúšanka Ulrike Lunaceková.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA