Kosovo trvá na nezávislosti

Rokovania o Kosove sa ocitli v slepej uličke ešte pred oficiálnym začiatkom. Kosovskí predstavitelia dávajú jasne najavo, že o nezávislosti a hraniciach nie sú ochotní vyjednávať.

Krátka správa

Blerim Shala, vysokopostavený člen tímu kosovských vyjednávačov povedal, že o otázkach nezávislosti a hraníc nebudú lídri Kosova vyjednávať. Moskva trvá na tom, že výsledok rokovaní musí byť otvorený. Pre Západ by sa mal problém v ideálnom prípade vrátiť spať na pôdu OSN.

Vo štvrtok sa sprostredkovatelia EÚ, USA a Ruska vo formáte Trojky stretnú v Londýne, aby následne vycestovali do Belehradu a Prištiny. EÚ pri rokovaniach zastupuje nemecký diplomat Wolfgang Ischinger, Spojené štáty taktiež dlhoročný diplomat Frank Wisner a Rusko šéf balkánskeho oddelenia ministerstva zahraničných vecí Alexander Bocan-Charčenko. Niekedy v polovici augusta by mali zasadnúť za rokovací stôl aj vyjednávači Srbska a Kosova.

Rokovania sú náhradným riešením, s ktorým prišla Kontaktná skupina (USA, Rusko, Británia, Nemecko, TalianskoFrancúzsko) potom, čo zlyhala snaha prijať rezolúciu v BR OSN. Rusko, hlavný spojenec Srbska v otázke Kosova, predkladanú rezolúciu odmietlo a pohrozilo vetom. Viac než rok trvajúce rokovania pod vedením Martiho Ahtisaariho zostali bez úspechu v podobe dohody zúčastnených strán.

Blerim Shala, popri uisteniach, že Kosovo o nezávislosti nebude vyjednávať, vyjadril podporu návrhu OSN udeliť srbskej menšine široké práva. Srbský premiér Vojislav Koštunica označil rokovania za prípravu pôdy pre kompromis, ktorý uspokojí “základné záujmy oboch strán”. Srbský postoj sa odvíja od ponuky širokej autonómie pre albánsku menšinu a najnovšie aj prenosu časti suverénnych práv v oblasti zahraničnej politiky. Kosovo by podľa tohto neoficiálneho návrhu malo mať možnosť spolupracovať s medzinárodnými finačnými inštitúciami.

Znalci regiónu varujú, že v tom okamihu ako sa Kosovo stane nezávislé, bude zároveň rozdelené, pretože neexistuje spôsob ako priajteľne začleniť sever Kosova obývaný srbským obyvateľstvom. Divokou kratou stále zostáva možnosť rozdelenia provincie na etnickom princípe.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA