Kouchner: Ľudské práva a zahraničná politika sú v rozpore

Zahraničnej politike štátu nemôžu diktovať úvahy o ľudských právach, prekvapivo pre denník Le Parisien vyhlásil francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner.

Včera (10. decembra) si svet pripomenul 60. výročie prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv. V predvečer tohto dátumu Bernard Kouchner v rozhovore pre francúzsky denník Le Parisien vyhlásil, že „nemôžeme o zahraničnej politike štátu rozhodovať ako o funkcii ľudských práv“. „Viesť krajinu vás pochopiteľne vzďaľuje od určitého utopizmu“, dodal.

„Medzi ľudskými právami a zahraničnou politikou štátu existuje permanentný rozpor, dokonca aj vo Francúzsku“, povedal denníku Kouchner. Tieto vyjadrenia šokovali najmä tých, ktorí Kouchnera, socialistu v pravicovej vláde Nicolasa Sarkozyho poznajú ako spoluzakladateľa medzinárodnej humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (Médecins Sans Frontières) a aktivistu.

V ďalšom prekvapivom vyhlásení denníku povedal, že bolo chybou keď prezidentovi republiky navrhol vytvorenie postu štátnej tajomníčky pre ľudské práva na ministerstve zahraničia. Tento post zastáva 32-ročná Rama Yade, Francúzska senegalského pôvodu.

Protiklad medzi zahraničnou politikou a ľudskými právami môže byť podľa Kouchnera niekedy i produktívny, ale nebolo podľa neho nevyhnutné dávať tomu vládny charakter vytvorením postu štátneho tajomníka. Yade však podľa neho s talentom spravila, čo sa dalo. Niektorí tvrdia, že Rama Yade sa ocitla v Sarkozyho strane UMP do nemilosti, keď ju odmietla reprezentovať v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu.

Rama Yade to podľa denníka International Herald Tribune neskôr komentovala spôsobom, že nie je taká naivná, aby si myslela, že zahraničná politika stojí výlučne na hodnotách ľudských práv. Dodala ale, že Francúzsko sa nezdalo svojej úlohy krajiny, ktorá si ctí ľudské práva. Francúzska europoslankyňa za stranu Zelených, Hélène Flautre, ktorá vedie podvýbor EP pre ľudské práva osúdila Kouchnerove výroky ako „netolerovateľné a škandalózne“, uvádza IHT.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA