Kuba prijala ústretové gesto Bruselu

Havana sa rozhodla podmienečne akceptovať ponuku EÚ opätovne nadviazať formálny politický dialóg.

Podľa agentúrnych správ Kuba o svojom rozhodnutí prijať ponuku EÚ na dialóg informovala tento mesiac listom Francúzsko, ktoré v súčasnosti predsedá 27 člennému bloku.

“Kubánska vláda súhlasila so začatím dialógu”… “Návrh EÚ je dialóg bez podmienok, vzájomný prospech a vzájomný rešpekt v otázkach práva a životného prostredia”, povedal zástupca EÚ na Kube Javier Nino pre agentúru AFP.

Kubánske ministerstvo zahraničia podľa gentúry Reuters v liste uviedlo, že ich podmienkou je “spoločná dohoda” o “základoch procesu”. Eurokomisár pre rozvoj Louis Michel sa koncom októbra chystá na oficiálnu návštevu Havany.

19. júna tohto roku sa Rada ministrov zahraničných vecí EÚ rozhodla zrušiť politické sankcie a obnoviť vzťahy na vysokej úrovni, ktoré boli zmrazené od roku 2003, kedy došlo na ostrove slobody k zatknutiu viac než 70 disidentov a odporcov režimu Fidela Castra. Väčšina z nich je dodnes za mrežami. 

Politické sankcie sa týkali len diplomatických stykov na najvyššej úrovni, nie obchodných či iných aktivít. Už v roku 2005 bol ich výkon pozastavený, formálne boli zrušené až teraz v júni.

Impulzom pre zmenu politiky EÚ voči Kube bola aj zmena španielskej vlády v roku 2004. Kabinet socialistu José Rodríguez Zapatera od začiatku presadzoval (na rozdiel od pravicovej vlády J.M. Aznara, za ktorej sa na úrovni EÚ sankcie zaviedli) politiku dialógu s kubánskym režimom.

Zrušenie sankcií sa chápe ako ústretové gesto zo strany EÚ voči nástupcovi Fidela, jeho bratovi Raúlovi Castrovi, ktorý sa vlády ujal vo februári tohto roku. Hoci obyvateľstvo získalo malé ústupky, ako napríklad to, že bežní smrteľníci môžu vlastniť mobilné telefóny (väčšina si ich ale nemá za čo kúpiť), stále neboli prepustení všetci politickí väzni. Mimovládne organizácie zaoberajúce sa situáciou na Kube rozhodnutie EÚ o zrušení sankcií kritizovali.

Po júnovom rozhodnutí Rady sám Fidel Castro obvinil Úniu z pokrytectva, kedže pristúpila k zrušeniu sankcií v rovnakom čase ako Európsky parlament schválil smernicu o navracaní ilegálnych imigrantov, ktorú bývalý kubánsky vodca označil za “brutálnu”.

Španielska vláda socialistu José Rodríguez Zapatera interpretovala rozhodnutie Rady ako dôkaz nezávislosti európskej zahraničnej politiky na USA. Washigton sa pri tom nevôľou nad rozhodnutím európskych partnerov vôbec netajil.

Správy o tom, že Kuba je ochotná nadviazať ponúkaný formálny dialóg prišli po tom, čo karibský ostrov zasiahli po sebe dva ničivé hurikány Gustav a Ike, ktoré spôsobili rozsiahle škody na majetku.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA