Kyjevský patriarcha: Ukrajina potrebuje NATO

Patriarcha Ukrajinskej ortodoxnej cirkvi vyhlásil, že jedinou záchranou krajiny pred Ruskom je členstvo v Severoatlantickej aliancii. Súčasne povedal, že EÚ a Ukrajina sa môžu vzájomne hodnotovo obohatiť.

„Od EÚ si môžeme veľa vziať, napríklad demokraciu alebo moderné technológie. Súčasne, Ukrajina môže dať niečo EÚ, najmä spiritualitu, ktorú európske krajiny katastrofálne strácajú,“ povedal patriarcha Filaret, hlava Ukrajinskej ortodoxnej cirkvi. Ruská agentúra RIA Novosti ďalej informuje, že duchovný vyzval na integrovanie sa do NATO: „Ukrajina sa musí taktiež pripojiť aj k NATO, pretože sa potrebujeme zabezpečiť po tom, čo sme sa vzdali jadrových zbraní. Berúc do úvahy súčasný medzinárodný vývoj, naša teritoriálna integrita môže byť ohrozená Ruskom.“

Kyjevský patriarcha vzápätí dodal, že jeho vyhlásenia sú jeho súkromným názorom a jeho ambíciou nie je ovplyvňovať smerovanie zahraničnej a obrannej politiky krajiny – geopolitické voľby sú podľa neho v rukách politikov. Jeho vyhlásenia prichádzajú v čase, kedy vnútorný spor medzi premiérkou Júliou Tymošenkovou a prezidentom Viktorom Juščenkom vážne ohrozujú integračné ambície krajiny. Súčasne, podpora verejnosti pre vstup Ukrajiny do NATO je veľmi nízka.

Za slovami patriarchu Filareta, ktoré vyslovil počas konferencie pri 600. výročí založenia mesta Černovci, možno hľadať aj osobnú rezervovanosť voči Rusku. V roku 1995 bol ako člen Ruskej pravoslávnej cirkvi zvolený za hlavu Kyjevského patriarchátu. Vzhľadom na to, že daný patriarchát kánonicky neuznáva žiadna z východných ortodoxných cirkví, ruský patriarcha ho exkomunikoval. Filaret však verí, že jeho cirkevnú provinciu kánonicky uzná ekumenický patriarcha Bartolomej, ktorý sídli v Istanbule, uzatvára agentúra RIA Novosti.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA