Lukašenko už môže do EÚ

Európski ministri zahraničia včera (13.10.) zrušili zákaz vydávania víz pre bieloruského prezidenta, Alexandra Lukašenka, ako aj pre ďalšie desiatky vysokopostavených politikov a úradníkov, blízkych poslednému diktátorovi v Európe. Bieloruskí lídri tak budú môcť opäť cestovať do krajín EÚ.

EÚ si želá „povzbudenie dialógu“ s Bieloruskom a s tamojším „posledným diktátorom v Európe.“ V duchu tejto snahy sa ministri zahraničia krajín EÚ včera (13.10.) dohodli, že zrušia cestovné embargo, ktoré EÚ uvalila v roku 2006 po bieloruských prezidentských voľbách na Alexandra Lukašenka a ďalších 40 najvyššie postavených politikov a zamestnancov štátnej správy.

Lukašenko a jeho blízki spolupracovníci budú môcť slobodne cestovať do krajín EÚ počas nasledujúcich šiestich mesiacov. Po polroku európski ministri preskúmajú, či Bielorusko spravilo pokrok v otázke dodržiavania ľudských práv a uskutočňovaní základných politických reforiem. Ak nie, zrušenie cestovného embarga prehodnotia. Prechodné obdobie 6 mesiacov je kompromis, ktorý požadovalo Holandsko, ktoré od začiatku namietalo voči unáhlenému uvoľneniu sankcií.

Britský minister zahraničia, David Miliband, tvrdí, že aj napriek „niektorým jasným obavám,“ ktoré vyvolali nedávne parlamentné voľby, je „rovnako dôležité pokračovať v uznaní krokov, ktoré sa učinili.“ Vláda v Bielorusku v posledných týždňoch spravila niekoľko symbolických gest voči opozícii, napríklad jej umožnila inštalovať predvolebné billboardy v hlavnom meste, resp. ešte začiatkom roka prepustila z väzenia jedného z opozičných lídrov, Alexandra Kozulina. Miliband označil tieto a iné kroky za také, ktoré sú „v niektorých smeroch limitované, ale v ostatných nie bezvýznamné.“

Teraz je „záležitosťou týždňov,“ kedy do Minsku vycestuje delegácia EÚ, ktorej cieľom bude hľadať možnosti pre posilnenie vzťahov s Bieloruskom, povedal Javier Solana, Vysoký predstaviteľ pre Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. Zrušenie sankcií voči Lukašenkovmu režimu označil za „veľmi dôležitý začiatok.“

Na ministerskej schôdzke sa tiež rozhodlo, že EÚ uvalí sankcie voči represívnemu režimu v Uzbekistane a otvorí rokovania o vytvorení zóny voľného obchodu s Moldavskom. Čo sa týka obnovenia rozhovorov s Ruskom o novej Dohode o partnerstve a spolupráci, šéfovia diplomacií kompromis nenašli. Miliband a skupina ministrov z východných členských krajín tvrdia, že pre opätovné zblíženie sa s Moskvou je nevyhnutné najskôr vidieť úspešnosť rozhovorov o riešení konfliktu v Gruzínsku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA