Medvedev chce protiváhu NATO. Je reálna?

Ruský prezident v médiách naznačil, že protiváhou NATO na medzinárodnej scéne by sa mala stať Šanghajská organizácia spolupráce. Zdá sa však, že okrem Ruska jej členské krajiny separatistické snahy gruzínskych regiónov veľmi nepodporujú.

„Štáty Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO) vyslovujú veľké znepokojenie v súvislosti s nedávnym napätím okolo problému Južného Osetska a vyzývajú strany na pokojné riešenie existujúcich problémov, cez dialóg, a vyvinutie úsilia na uľahčenie zmierenia a rozhovorov,“ uvádzajú členské krajiny SCO vo svojej záverečnej deklarácii zo summitu v Dušanbe, v Tadžikistane.

Financial Times upozorňuje, že tón deklarácie SCO je v rozpore s tým, čo nedávno vyhlásil ruský prezident Dmitrij Medvedev, a to, že Moskva má plnú podporu Číny a Strednej Ázie pre angažovanie sa v Gruzínsku. Ako denník dodáva, minimálne Čína nemá najmenší dôvod podporiť a uznať separatistické regióny Južné Osetsko a Abcházko, pretože sama čelí podobným problémom v Tibete a v provincii Xinjiang.

Rusko sa netají tým, že v SCO vidí možnú protiváhu k NATO. Medvedev sa v minulosti pre Bloomberg vyjadril, že jej rozširovanie by nebolo veľmi vhodné, skôr sa treba zamerať na zvýšenie jej vážnosti na poli medzinárodnej politiky. Ak sa však hovorí o rozšírení, existuje pravdepodobnosť, že jedna z krajín zo skupiny India, Irán, Pakistan, Mongolsko, by sa mohla pripojiť. Doteraz všetky štyri krajiny pôsobia pri organizácii ako pozorovatelia.

Prof. Dutkiewicz, ktorý vystúpil s prednáškou na pôde Univerzity Komenského v rámci projektu Excelentná univerzita, si myslí, že dnešné Rusko je iné ako pred pár rokmi. V interview pre EurActiv povedal: “Rusko je asertívnejšie, získava na sile a znovu sa snaží získať pozíciu mocnej krajiny… Pred ôsmymi rokmi Rusko vôbec nebolo v pozíci, v ktorej by mohlo o niečom vyjednávať, snáď okrem jadrových zbraní. Dnes v tej pozícii sú, v rôznych oblastiach.”

Vzhľadom na súčasné protirečenia medzi vyhláseniami Kremľa a SCO je ťažké predpokladať, do akej miery má združenie Ruska, Číny a stredoázijských republík šancu reálne vyvažovať politické slovo Severoatlantickej aliancie vo svete.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA