Medvedev opäť kritizoval Putina

Ruský prezident Dmitrij Medvedev obvinil vládu premiéra Vladimíra Putina, že plán opatrení pre zabránenie hospodárskej krízy „napĺňa pomalšie, než sa očakávalo“. Ide o ďalšiu snahu prezidenta ukázať verejnosti, že jeho predchodca Putin nemá vplyv na tvorbu politík Kremľa.

Dmitrij Medvedev, ruský prezident, včera (11.1.) vyhlásil, že vláda premiéra Vladimíra Putina plní svoj vlastný plán opatrení na zabránenie hospodárskej krízy len na necelú tretinu, informoval denník Financial Times. Z jeho vyjadrení cituje: „Musíme priznať, že v súčasnosti sa plánované opatrenia napĺňajú pomalšie, než sa očakávalo, a čo je najdôležitejšie, pomalšie, než si vyžaduje súčasná situácia.“ Týmito slovami Medvedev nepriamo pokarhal Putina a jeho vládu z podceňovania vážnosti súčasného hospodárskeho vývoja.

Včerajšie slová ruského prezidenta nie sú prvými kritickými vyjadreniami Kremľa na adresu Putinovej vlády. Prvá kritika z radov prezidentovej administratívy sa na premiérovu hlavu vzniesla na konci júla 2008. Medvedevov poradca Igor Jurgens vtedy pokarhal predsedu vlády, že svojimi vyjadreniami na adresu ťažobného koncernu Mechel nepriamo pripravil ruskú ekonomiku o 38 mld. eur (EurActiv 31/07/08).

Mnoho pozorovateľov, ako i ruských obyvateľov, vníma Medvedeva skôr ako Putinovu marionetu. Andrew Wilson, expert ECFR na Rusko, v marci 2008 po jeho zvolení povedal: „Tak ako v prípade Putina, aj [Medvedev] bude musieť najskôr vyhovieť najsilnejšej skupine odchádzajúcej [mocenskej] elity, Sečinovmu klanu.“ (EurActiv 03/03/08). FT v tejto súvislosti informuje, že viacero pozorovateľov sa zhodlo, že Medvedev sa akoby voči tomuto statusu bránil a premiérovi príležitostne vyslal niekoľko jasných signálov, medzi nimi i vyhlásenie z decembra 2008: „Konečná zodpovednosť za to, čo sa deje v krajine, a za prijaté dôležité rozhodnutia spočíva iba na mojich ramenách a ja túto zodpovednosť nemôžem zdieľať s nikým ďalším.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA