Medvedev uznal samostatnosť gruzínskych provincií

Ruský prezident Dmitrij Medvedev dnes (26.8.) podpísal dekréty, ktorými Moskva uznáva samostatnosť Južného Osetska a Abcházka a považuje ich za dva suverénne štáty. Západní lídri to kategoricky odmietajú.

„Podpísal som dekréty o uznaní nezávislosti Južného Osetska a nezávislosti Abcházka Ruskou federáciou,“ vyhlásil ruský prezident Dmitrij Medvedev vo svojom televíznom vstupe.

Ide o krok, ktorý nadväzuje na včerajšie hlasovanie v oboch komorách ruského parlamentu, ktorého výsledkom je rezolúcia vyzývajúca Medvedeva na dnešný krok (EurActiv 25/08/08).

S krokom šéfa Kremľa nesúhlasí ako dotknuté Gruzínsko, tak ani západní lídri. Giga Bokeria, štátny tajomník gruzínskeho ministerstva zahraničia označil Medvedevove dekréty za anexiu. „Je to neskrývaná anexia týchto teritórií, ktoré sú súčasťou Gruzínska,“ cituje jeho slová denník Financial Times.

„Kategoricky to odmietame a opätovne potvrdzujeme suverenitu Gruzínska a jeho teritoriálnu integritu,“ uviedla hovorkyňa britského ministerstva zahraničia. Dodala, že ide o krok, ktorý je v priamom protiklade so záväzkami, ku ktorým sa Rusko viackrát prihlásilo v rezolúciách Bezpečnostnej rady OSN, informuje FT.

Viaceré odmietavé hlasy voči snahe Moskvy o uznanie Abcházka a Južného Osetska sa objavili už včera. Po tom, čo ruskí zákonodarcovia odhlasovali výzvu za uznanie samostatnosti, nemecká kancelárka Angela Merkelová v Štokholme vyhlásila: „Očakávam, že ruský prezident rezolúciu nepodpíše.“ Americký prezident George W. Bush rovnako zdôraznil, že ruskí lídri by mali „neuznať tieto separatistické regióny“ a mali by rešpektovať územnú integritu Gruzínska.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA