Medvedev žiada pre Gruzínsko zbrojné embargo

Ruský prezident pri výročí ruskej invázie do Gruzínska vyjadril presvedčenie, že Michail Saakašvili bude potrestaný za vojnové zločiny. Súčasne vyzval medzinárodné spoločenstvo na uvalenie embarga na dovoz zbraní do Gruzínska.

Tbilisi môže podobne ako pred rokom použiť vojenskú silu na získanie kontroly nad Južným Osetskom a Abcházkom, obáva sa ruský prezident Dmitrij Medvedev. Počas víkendu preto zvýšil svoj tlak na gruzínskeho prezidenta Michaela Saakašviliho a verejne vyhlásil, že by mal byť potrestaný za vojnu v gruzínskych odštiepeneckých provinciách, informuje denník Financial Times.

Medzinárodné spoločenstvo by malo uvaliť všeobecné embargo na dovoz zbraní do Gruzínska, vyzýva ruský prezident v liste, ktorý adresoval francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, ktorý pred rokom vyjednal prímerie medzi Gruzínskom a Ruskom. Ak sa tak nestane, nie je vylúčený podobný útok na juhoosetské hlavné mesto Cchinvali, ako ten z 8. augusta minulého roka, doplnil Medvedev.

"Som si istý, že časom dostihne tých, ktorí vydali kriminálny príkaz na útok na Južné Osetsko, spravodlivý a tvrdý trest, vážna odplata," cituje Medvedevove slová FT. Vyhlásenie prezident vydal krátko po svojej návšteve na ruskej vojenskej základni vo Vladikaukaze, neďaleko gruzínskych hraníc.

Gruzínsko ako agresor je zobrazené aj v "múzeu genocídy", ktoré v sobotu otvoril Eduard Kokojty, juhoosetský prezident, v hlavnom meste Cchinvali, uzatvára FT.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA