Medvedevovi a Putinovi štyri roky nestačia

Ruský prezident Dmitrij Medvedev vyslovil požiadavku na predĺženie prezidentského a parlamentného funkčného obdobia zo štyroch na šesť a päť rokov. Odôvodňuje to časovou náročnosťou reforiem, ktoré sa chystá prijať v tandeme s premiérom Vladimírom Putinom.

Dmitrij Medvedev, ruský prezident, vo svojom prejave o stave národa vyslovil požiadavku na „predĺženie funkčných období prezidenta a Štátnej dumy na šesť a päť rokov.“ Sám bol v prezidentských voľbách, ktoré i tak vyvolali obavy porozovateľov o svoj demokratický priebeh, zvolený na štyri roky. Rovnako dlhé funkčné obdobie sa vzťahuje aj na dolnú komoru ruského parlamentu, ktorú kontroluje strana Jednotné Rusko na čele s premiérom Vladimírom Putinom.

Ruský prezident v prejave, ktorý predniesol pred ruskými poslancami, povedal: „Som presvedčený, že náš pokrok smerom k slobode a demokracii bude úspešný a neochvejný len vtedy, ak bude prestíž prezidenta a Štátnej dumy dostatočne vysoká a bude sa zakladať na praktických výsledkoch ich aktivít, a ak budú mať dosť času na premietnutie svojich sľubov do praxe,“ cituje z jeho prejavu ruská tlačová agentúra RIA Novosti.

Protiváhou predĺženého funkčného obdobia prezidenta majú byť silnejšie právomoci pre poslancov parlamentu. Zákonodarcovia by mali mať súčasne aj silnejšie právomoci v oblasti kontroly krokov vlády, ktorej predsedá Medvedevov predchodca, Vladimír Putin. Predstava ruského prezidetna kladie v symbolickej miere dôraz aj na malé politické strany, ktoré získavajú voľbách menej ako 7% hlasov, čo uzatváracia klauzula pre vstup do Štátnej dumy. Medvedev navrhol, aby tie z nich, ktoré získajú menej ako 7%, ale viac ako 5% hlasov, mohli do Dumy nominovať jedného alebo dvoch poslancov, uzatvára RIA Novosti.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA