Merkelová chce reformovať NATO

Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce reformovať NATO – posilniť jeho úlohu pri koordinácii obranných stratégií a politík členských krajín.

 

Krátka správa

V prejave na Mníchovskej konferencii o bezpečnostnej politike, na ktorej sa každý rok stretávaj ministri obrany západných krajín, vojenskí velitelia, ako aj lídri zbrojného priemyslu, nemecká kancelárka Merkelová žiadala, aby sa NATO zmenilo na „permanentné fórum, na ktorom prebieha spoločná analýza hrozieb a diskusia o nej“. Aliancia by tiež mala zabezpečovať politické konzultácie o konfliktoch, ako aj politickú a vojenskú koordináciu aktivít. Nová stratégia Aliancie má byť, podľa Merkelovej, nájdená v debate počas roku 2008/2009.

Debatu o reforme NATO začal pred rokom Merkelovej predchodca Gerhard Schröder. V prejave, ktorý vyvolal veľa kontroverzných reakcií, hovoril o tom, že Aliancia riskuje, že sa stane zastaranou a už nie je „primárnym miestom, kde transatlantickí partneri diskutujú a koordinujú stratégie“. Jeho slová bolo možné chápať ako konštatovanie faktu, a snahu o reorganizáciu NATO, podľa niektorých ale boli výrazom toho, že existencia Aliancie už nie je pre Nemecko takou strategickou prioritou.

Potreba zmeny zaznievala na konferencii aj od iných účastníkov. Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer navrhoval užšiu spoluprácu Aliancie s priateľskými štátmi, ako Japonsko, Južná Kórea, Austrália či Nový Zéland. Britský minister zahraničných veci John Reid zas varoval, že ak má organizácia prežiť, musia sa jej členovia zmeniť. Americký minister obrany Donald Rumsfeld prišiel, už tradične, s požiadavkou, aby Európania vydávali viac na zbrojné výdavky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA