Merkelová kritizuje tábory na Guantanáme

Nedávno menovaná nemecká kancelárka Angela Merkel, od ktorej sa očakával „priateľskejší transatlantický postoj“ než od jej predchodcu, žiada zavretie táborov na Guantanáme.

 

Krátka správa

Pred návštevou v Spojených štátoch, ktorá sa uskutoční 14. januára a počas ktorej sa stretne s prezidentom Bushom, sa nemecká kancelárka Angela Merkelová verejne vyslovila za zatvorenie táborov na Guantanáme.

V inteview pre Der Spiegel kancelárka o táboroch povedala: „Inštitúcie ako Guantanámo nemôžu a nemali by existovať dlhodobo. Je potrebné nájsť iné prostriedky ako zaobchádzať s týmito väzňami.“

Spojené štáty tvrdia, že na Guantanáme, a v podobných zariadeniach, zadržiavajú osoby podozrivé z terorizmu a zo spojenia s organizáciou al-Kajda. Niektoré ľudskoprávne organizácie však tvrdia, že viacero z nich je nevinných. Väzni na Guantanáme boli zadržaní najmä v Afganistane a Iraku.

Washington zadržané osoby neuznáva za vojnových zajatcov, označuje ich ako „nepriateľských bojovníkov“, nespadajú preto pod ochranu medzinárodného práva. Naviac, základňa Guantanámo sa technicky nenachádza na americkom území – USA si ju od Kuby len prenajalo na neurčitý čas – a tak väzňov nechráni ani americká legislatíva.

Merkelovej slová sú čiastočným prekvapením. Hoci viacerí európski predstavitelia odmietli niektoré americké kroky v „boji proti terorizmu“, nečakalo sa, že kancelárka sa takto otvorene vysloví tesne pred návštevou Washingtonu. Vzťahy medzi USA a Nemeckom, ktoré počas minulých rokov komplikoval tvrdo odmietavý postoj bývalého kancelára Schrödera k vojne v Iraku, sa mali s konzervatívnou šéfkou na čele nemeckej vlády dostať do pokojnejšej fázy.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA