Ministri EÚ hovorili o situácii v Gruzínsku

Ministri zahraničia EÚ sa včera zhodli, že do Gruzínska je potrebné vyslať monitorovacie jednotky. Ich hlavným cieľom bude dohliadať nad dodržiavaním prímeria medzi Moskvou a Tbilisi, ktoré sa podarilo sprostredkovať Nicolasovi Sarkozymu a Francúzskemu predsedníctvu. Pozorovatelia by mali pôsobiť pod hlavičkou OBSE. Do Gruzínska chce mierové jednotky poslať aj Washington.

Rada pre všeobecné otázky (GAERC) vydala včera závery k situácii v Gruzínsku. Konštatuje v ňom, že „takéto vojenské operácie nie sú riešením“ a preto je potrebné hľadať iné, ktoré sa bude zakladať na rešpektovaní „nezávislosti, suverenity a územnej integrity“ krajiny.

Ministri vítajú dohodu o prímerí, ktorú sprostredkoval francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a Francúzske predsedníctvo. Prímerie je postavené na 6 krokoch:

  1. nepoužívanie sily,
  2. úplné zastavenie násilností,
  3. voľný prístup pre humanitárnu pomoc a asistenciu,
  4. stiahnutie sa gruzínskych vojenských síl na pozície spred vypuknutia konfliktu,
  5. stiahnutie sa ruských vojenských síl na pozície spred vypuknutia konfliktu a pokračovanie práce ruských mierových jednotiek tak, aby bola zabezpečená a zachovaná bezpečnosť,
  6. otvorenie medzinárodnej diskusie o otázkach bezpečnosti a stability v regiónoch Južné Osetsko a Abcházko.

Okrem spomenutého sa dôraz kladie na skoré vyslanie pozorovateľských tímov OBSE do regiónu. Žiadna zo strán konfliktu by im nemala brániť pri výkone misie. Ministri tiež vyzvali Komisiu a Predsedníctvo Rady, aby aj naďalej koordinovali postoj EÚ ku Gruzínsku, najmä v otázke humanitárnej pomoci. Cieľom EÚ je dosiahnutie úplného a konečného urovnania konfliktu.

K riešeniu situácie v Gruzínsku sa rozhodli prispieť aj USA. Prezident George W. Bush dal niektorým americkým jednotkám príkaz pricestovať do krajiny a angažovať sa v humanitárnej misii. Doteraz v Tbilisi pristáli len nákladné lietadlá amerických ozbrojených síl, ktoré priniesli civilný materiál. Pentagon trvá na humanitárnom charaktere pôsobenia amerických vojakov v Gruzínsku a súčasne poprel vyhlásenie gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, že Američania preberú kontrolu nad prístavmi a letiskami, informuje denník Financial Times.

Aj napriek dojednanému prímeriu je situácia v Gruzínsku naďalej napätá. Včera sa objavili správy, podľa ktorých ruské tanky stále okupujú mesto Gori. Rusko informácie poprelo.

V konflikte sa stávajú terčom aj novinári. Ešte v utorok pri ruskom nálete zahynul kameraman televízneho kanálu RTL, Stan Storimans. Portál SME.sk priniesol správu, že českých novinárov, ktorí pripravujú z Gori reportáže pre televíziu Z1 a týždenník Reflex, okradli príslušníci juhoosetských zložiek. Pomoc im poskytli ruskí vojaci, ktorí im potvrdili, že majú príkaz nevpúšťať juhoosetíncov do vnútra mesta, uzatvára SME.sk.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA