Ministri NATO diskutujú o obrane pred Ruskom

Rusko a možná vojenská odpoveď voči Moskve budú hlavnou témou stretnutia ministrov obrany krajín Severoatlantickej aliancie. Podnetom pre diskusiu sa stali augustové udalosti v Gruzínsku.

Ministri obrany krajín NATO sa dnes (18.9.) a zajtra schádzajú v Londýne, aby diskutovali o tom, do akej miery sa stáva opäť aktuálnou otázka vojenskej obrany európskych spojencov. Aliancia, ktorá dnes združuje 26 krajín, sa v posledných rokoch zameriavala predovšetkým na konflikty na svojej periférii; šlo napríklad o misiu ISAF v Afganistane. Po augustovom ruskogruzínskom konflikte sa však do popredia opäť posúva otázka ohrozenia území samotných členských krajín, najmä tých, ktoré bezprostredne susedia s Ruskom.

Ministri sa budú počas neformálneho summitu zamýšľať nad možnosťou zvýšenia a lepšej koordinácie vojenských výdavkov, informuje denník Financial Times. Dodáva, že predovšetkým členské krajiny z východnej Európy budú Alianciu zrejme vyzývať na prevzatie zodpovednosti za vojenskú ochranu ich územia pred hrozbou ruskej agresie.

Demonštráciou ochrany východnej Európy by sa mohli stať častejšie vojenské cvičenia síl NATO na území baltských krajín. Zdroje blízke Aliancii tiež uviedli, že do úvahy pripadá cielenejšie plánovanie a revízia veliteľských štruktúr.

Jaap de Hoop Scheffer v rozhovore pre FT pred summitom uviedol, že článok 5, ktorý hovorí o vzájomnej ochrane a obrane územia krajín aliancie, nemožno spochybniť: „V článku 5 nie je nič nesprávne. NATO je pripravené na všetky možnosti a [článok 5] je relevantný pre Tallin, Rigu a Vilňus, rovnako ako aj pre ostatné hlavné mestá NATO.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA