Ministri obrany EÚ o mierových misiách

Ministri obrany EÚ hovoria na neformálnom stretnutí o misiách v Bosne, Kosove, ale aj o angažovaní sa v Sudáne či Afganistane.

Krátka správa

Neformálne stretnutie ministrov obrany EÚ sa koná 1.-2. marca v Nemeckom Wiesbadene. Rokujú o mierových misiách EÚ v Bosne a Kosove, angažovaní sa v sudánskom Darfúre, ale aj v Afganistane. Práve posledne menovaná možná misia vyvolala v EÚ nezhody.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre obrannú a bezpečnostnú politiku Javier Solana po prvom dni povedal, že pre Úniu je základom bezpečnosti určenie modelu spolupráce s NATO, hovoril aj o väzbách s OSN. Práve spolupráca s OSN je v európskej obrannej stratégii definovaná ako jeden zo základov spoločnej obrannej politiky.

Na margo situácie v Afganistane Solana konštatoval, že ju nemožno označiť za víťazstvo a zintenzívnenie súčinnosti aliancie s EÚ aj OSN je v tejto krajine nevyhnutné. Preto bola otvorená aktuálna otázka nasadenia policajnej misie v Afganistane či výcvik tamojších policajtov a vojenských dôstojníkov.

Podľa Solanu sa situácia v Bosne a Hercegovine zlepšila natoľko, že možno znížiť počet vojakov misie EÚ, ALTHEA, na 2 500. Zo Slovenska v nej pôsobí 39 vojakov. Minister obrany František Kašický potvrdil, že k oblasti bezpečnosti na západnom Balkáne pristupuje Slovensko s maximálnou zodpovednosťou aj preto máme v Bosne aj v Kosove svoje vojenské kontingenty, rovnako ako v Afganistane.

Slovenský minister pred rokovaním avizoval, že bude hovoriť aj o otázke spoločného financovania jednotiek v misiách EÚ, aby sa tak rozložili náklady na ich pôsobenie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA